Borchardt C-93

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Borchardt C-93
Borchardt Semi-Automatic Pistol, Germany, c. 1894 - Glenbow Museum - DSC00838.JPG
Typ samonabíjecí pistole
Místo původu Německé císařství Německo
Historie výroby
Konstruktér Hugo Borchardt
Navrženo 1893
Výrobce Ludwig Loewe & Company později DWM
Výroba 1893 - 1902
Počet vyrobených kusů 3100
Základní údaje
Hmotnost 1,160 g
Délka 355 mm
Délka hlavně 195 mm
Typ náboje 7,65 × 25 mm Borchardt,
Princip střelby kloubový mechanismus
Zásobování municí schránkový zásobník na 8 nábojů
Hledí otevřené

Borchardt C-93 (Construktion 93) byla první komerčně úspěšnou a masově vyráběnou samonabíjecí pistolí na světě. Zbraň sestrojil německý vynálezce Hugo Borchardt v roce 1893 na základě konstrukčních mechanismů Maximova kulometu (tj. krátký zákluz hlavně a uzamčení pomocí kloubu).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po návratu ze Spojených států se Hugo Borchardt usadil v Německu a navázal spolupráci s Ludwig Loewe & Company (která se v průběhu výroby zbraně přejmenovala na Deutsche Waffen- und Munitionsfabriken), kde pro ni navrhl svou pistoli a náboj 7,65 × 25 mm Borchardt. Společnost Loewe začala zbraň nabízet jak na civilní, tak na vojenský trh. Zbraň testovalo několik armád, žádná ale nezavedla pistoli do výzbroje. Poměrně vážný zájem zavést samonabíjecí pistoli do výzbroje projevila švýcarská armáda, která zbraň podrobila testům. Švýcarská výzbrojní komise ocenila vysokou přesnost zbraně, ale vytkla její velké rozměry, neergonomickou téměř vertikální rukojeť, nerovnoměrné rozložení váhy zbraně a silný zpětný ráz. Kromě toho byla zbraň složitá a drahá na výrobu. Pokud by ale byla C-93 upravena, měla švýcarská armáda zájem pistoli zavést do výzbroje.[1] Společnost DWM přetlumočila výsledky testů Borchardtovi a požádala jej o provedení změn na zbrani. Borchardt odmítl provést požadované úpravy, protože pistoli považoval za dokonalou a tak DWM pověřilo Georga Lugera přepracovaním zbraně. Georg Luger pak na základě C-93 vytvořil vlastní pistoli Parabellum.[2]

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

Zbraň přinesla několik konstrukčních novinek, odnímatelný zásobník umístěný v rukojeti a tlačítko vypouštění zásobníku umístěné na straně zbraně vedle spouště. Zbraň bylo možné vybavit nástavnou pažbou, která z pistole vytvořila poměrně přesnou karabinu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Borchardt C93. Gun Wiki [online]. [cit. 2019-10-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. C93 Borchardt: the First Successful Self-Loading Pistol. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]