Bob Guccione

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bob Guccione
Narození17. prosince 1930
New York
Úmrtí20. října 2010 (ve věku 79 let)
Plano
Příčina úmrtírakovina plic
Alma materBlair Academy
Povolánífotograf, filmový producent, scenárista a vydavatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bob Guccione (1930–2010) byl vydavatelem různých časopisů, ale nejvíce je známý jako zakladatel erotického časopisu Penthouse. Vydavatel, producent a umělec se narodil 17. prosince 1930 v Brooklynu, New York. Vyrůstal v katolické italoamerické rodině, studoval na kněze, strávil několik měsíců v semináři a navštěvoval vysokou školu, kde se rozhodl stát malířem.

Po léta cestoval po Evropě a Africe, ale neměl dostatek finančních prostředků pro splnění svého snu. V roce 1960 se přestěhoval do Londýna a stal se šéfredaktorem časopisu American Express. Pak založil zásilkový obchod a přišel s nápadem na časopis Penthouse. V té době byl časopis Playboy jedničkou na trhu a Bob od začátku chtěl být jasnou konkurencí. V roce 1965 bylo první vydání vyprodáno během pěti dnů.

V roce 1967 publikoval erotičtější akty než Playboy a v roce 1969 zahájil americké vydávání časopisu a představuje ochrannou známku kombinací nahých piktogramů, karikatury, investigativní žurnalistiky a beletrie. Stejně jako Playboy měl časopis Pet měsíce, nejhezčí modelku ve speciální foto příloze. V skromných začátcích si Bob fotil všechny fotografie sám, pracoval až 20 hodin denně, byl náročný ke svým zaměstnancům, časopis měl vysokou literární úroveň.

Po úspěchu časopisu Penthouse začíná vydávat časopis pro ženy Viva v roce 1973, ten obsahoval fotografie nahých mužů, rozhovory a beletrii takových autorů jako Nadine Gordimer a Maxine Hong Kingston. Vrcholu dosahuje časopis Penthouse v roce 1979, kdy se prodalo více než 4,7 miliónu výtisků. Bob založil vysoce ceněnou sbírku umění s díly od Salvadora Dalího, Pabla Picassa a dalších špičkových umělců.

V roce 1979 produkoval film Caligula, kde hlavní roli vytvořil Malcolm McDowell. Film byl finančně neúspěšný ale po vydání na DVD jde o úspěšný titul. Dalším úspěšným časopisem je Omni, který začal vycházet v roce 1978, byl zaměřen na vědu a sci-fi, obsahoval příběhy od spisovatelů jako William Burroughs, William Gibson nebo Harlan Ellison.

Od roku 1980 se Bob pokusil otevřít síť heren Penthouse, ale finančně neuspěl. Skandál vyvolalo zveřejnění nahých fotek Vanessy Williams (první Miss America černé pleti z roku 1984). V roce 1987 měl spor s vlastním synem Bobem Guccione juniorem pro neshody s financováním hudebního časopisu Spin. Do roku 1990 si i prostřednictvím VHS Penthouse udržel pozici na trhu s erotikou, ale s nástupem internetu zažilo jeho impérium úpadek a v roce 2003 skončilo v konkurzu. V roce 1980 časopis Forbes Guccioneho uváděl mezi 400 nejbohatšími lidmi na světě. Za dobu trvání vydělal časopis Penthouse a další více než 4 miliardy dolarů. Bob byl čtyřikrát ženatý, měl syny Boba a Nicka a dcery Toni a Ninu.

Zemřel 20. října 2010 ve věku 79 let ve městě Plano v Texasu po léčení rakoviny jazyka. Jeho sídlo bylo koupeno soukromými investory a dnes je z něj muzeum. O většinu majetku Bob přišel, jeho příspěvek k liberalizaci postojů je nesporný.