Bjørn Winsnes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bjørn Winsnes
Narození 13. září 1925
Oslo
Úmrtí 25. listopadu 2012 (ve věku 87 let)
Oslo
Místo pohřbení Ullern cemetery
Povolání fotograf
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bjorn Winsnes (13. září 1925, Oslo25. listopadu 2012[1]) byl norský karikaturista a fotograf. Svou kariéru začal jako fotograf u norské policie, která byla založena ve Švédsku během 2. světové války. Byl přidělen k Okresnímu velitelství Severního Norska a později převelen do Vojenské komise spojeneckých sil, která pracovala na odhalování německých válečných zločinů proti sovětským a jugoslávským válečným zajatcům. Tato fotografická dokumentace byla použita tribunálem pro válečné zločiny v Norimberku v letech 1945–46.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Winsnes založil vlastní studio v Oslu v roce 1949. Byl jedním ze zakladatelů Národní asociace norských reklamních fotografů, Asociace svobodných fotografů a Kreativního fóra. Řadí se mezi studenty Technické univerzity v Sogne podobně jako Børge Kalvig, Morten Krogvold nebo Herdis Maria Siegert.

Pracoval jako karikaturista pro Dagbladet během zimních olympijských her v Oslu v roce 1952 a letních olympijských her v Helsinkách téhož roku. Byl také spoluorganizátorem a účastníkem výstavy fotografií Foto i Fokus v Oslu v roce 1956 a byl zodpovědný za výběr fotografií pro výroční výstavu Asociace norských fotografů ve Frogner Hovedgård v Oslu v roce 1969. Pracoval také jako člen poroty v Norsku a Švédsku, včetně několika let v A-magasin novin Aftenposten.

V roce 1962 byl prvním fotografem, který získal cenu za reklamní fotografii Gullblyanten (Zlatá tužka) za svou práci jako reklamní fotograf a v roce 1963 byl oceněn za fotografie potravin.

Winsnes byl prvním fotografem, který v roce 1968 obdržel stipendium od Norské umělecké rady. Byl norským zástupcem při přípravě a výrobě vizuálního materiálu pro audiovizuální část Severského pavilonu na světové výstavě v japonské Osace v roce 1970. Hudbu pro tento program složil Arne Nordheim.

Vystavoval v galerii Pentax v Londýně, v galerii Kaare Berntsen v Oslu, v Preus Fotomuseum v Hortenu, v Kløhushusetu v Bergenu, na Jarní výstavě Forbundet Frie Fotograf v Oslu. Rovněž měl samostatnou výstavu v sídle společnosti Kodak v Oslu.

Byl po mnoho let jediným norským zástupcem švédského obrazového archivu Tio Foto ve Stockholmu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bjørn Winsnes na norské (bokmål) Wikipedii.

  1. Morten M. Løberg: Bjørn Winsnes. Nekrolog i Aftenposten 10. prosince 2012 s. 54

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]