Bitva u Vella Lavella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bitva u Vella Lavella
konflikt: Druhá světová válka
Torpédoborce USS Selfridge (vlevo) a USS O'Bannon v Noumea na Espiritu Santo po bitvě
Torpédoborce USS Selfridge (vlevo) a USS O'Bannon v Noumea na Espiritu Santo po bitvě
trvání: 7. říjen, 1943
místo: Šalomounovy ostrovy, Tichý oceán
výsledek: Japonské taktické vítězství
strany
Námořní znak JaponskaJaponsko Vlajka USA se 48 hvězdamiUSA
velitelé
Macudži Idžúin Frank R. Walker

síla
9 torpédoborců, 24 bárek a pomocných plavidel 6 torpédoborců
ztráty
1 torpédoborec potopen a 138 mrtvých 1 torpédoborec potopen, 2 torpédoborce poškozeny a 64 mrtvých

Bitva u Vella Lavella byla jednou z námořních bitev druhé světové války v Pacifiku mezi japonským a americkým námořnictvem. Odehrála se v noci 6.–7. října 1943 u ostrova Vella Lavella v Šalomounových ostrovech.

Po ztrátě základny Munda a porážce v bitvě v zálivu Vella se Japonské velení rozhodlo o stažení svých jednotek ze středních Šalomounů. Po opuštění Kolombangary zůstaly Japoncům ve středních Šalomounech pouze dvě posádky a to na ostrově Choiseul a Vella Lavella. Evakuací posádky na ostrově Vella Lavella byl pověřen Tokijský expres pod velením kontradmirála Macudži Idžúina složený z torpédoborců Akigumo, Isokaze, Kazagumo, Samidare, Šigure a Júgumo a dalších 24 malých plavidel, které eskortovaly torpédoborce Fumizuki, Macukaze a Júnagi.

Proti tomuto tokijskému expresu byly vyslány dvě skupiny torpédoborců. První pod velením námořního kapitána Walkera ve složená z torpédoborců USS Selfridge, USS Chevalier a USS O'Bannon a druhá pod velením námořního kapitána H. O. Larsona složená z torpédoborců USS Ralph Talbot, USS Taylor a USS La Vallette. Walkerowa skupina narazila na Japonce ve 23:00. Po vzájemném torpédovém útoku byly zasaženy torpédoborce Júgumo a Chevalier. Do neovladatelného Chevalieru narazil O'Bannon. Druhá vlna japonských torpéd zasáhla torpédoborec Selfridge a vážně ho poškodila.

Oba torpédoborce zasažené na začátku bitvy se potopily. Júgumo téměř okamžitě a Chevalier ve tři hodiny ráno. Japoncům se úspěšně povedlo dokončit evakuaci posledních 600 mužů ze středních Šalomounů. Tři měsíce trvající boje v této oblasti skončily. Japonci za tuto dobu ztratili 16 lodí a Američané 6 lodí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]