Bitva u Mykalé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva u Mykalé
konflikt: řecko-perské války
Hora Mykalé, pohled z Priéné
Hora Mykalé, pohled z Priéné

Trvánísrpen 479 př. n. l.
MístoMykalé
Souřadnice
VýsledekPřesvědčivé vítězství Řeků
Strany
řecké městské státy Perská říše
Velitelé
Leótychidas II. Artaÿntes
Síla
40 000 mužů
110-250 lodí
60 000 mužů
300 lodí
Ztráty
vysoké vysoké

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva u Mykalé byla poslední významnou bitvou řecko-perských válek. Odehrála se ve stejný den jako bitva u Platají.

Mys Mykalé leží v Iónii na pobřeží Malé Asie, kterou koncem 6. století př. n. l. ovládli Peršané, přičemž mnohá řecká města se dostala pod perskou nadvládu. Zatímco se většina Řeků bránila v mateřském Řecku, část řeckých vojenských sil se nacházela na ostrově Délos pod vedením spartského krále Leótychida. Za ním přišli vyslanci z ostrova Samos (u pobřeží Malé Asie), kteří byli pod nadvládou Peršanů, a žádali řecké vojsko, aby jim pomohlo při vzpouře proti nim. Po příznivých věštbách řecké lodě odpluly k Samu, kam o něco později připluly i perské lodě. U mysu Mykalé na pevnině tábořilo silné perské vojsko. Peršané vytáhli lodě na břeh, spojili pozemní i námořní oddíly, opevnili se a čekali na Řeky.

Řekové vystoupili z lodí a odpoledne podnikli pěší útok na perský tábor. Mezitím se dozvěděli o tom, že ráno Pausanias a jeho vojsko zvítězili nad Peršany u Platají.

Bitvu zahájili Athéňané a s nimi Korinťané, Sikyoňané a Troizeňané. Peršané se udatně bránili za proutěnou hradbou a za hradbou ze štítů, ale Řekové brzy prorazili obrannou ohradu a pronikli do tábora. Perští spojenci se rozutekli, bránily se jen dobře vycvičené oddíly Peršanů. Když se na bojiště dostaly i oddíly Sparťanů, vítězství nad Peršany bylo jisté. Jejich zbytky uprchly do vnitrozemí Malé Asie k Sardám.

Řekové spálili perský tábor i perské lodě, kořist odvezli s sebou na ostrov Samos. Část Řeků odešla k Helléspontu, aby dokončili osvobozování území zpod perské nadvlády. Athéňané zaútočili na město Sestos a několik měsíců jej obléhali, až se obránci pro nedostatek potravin vzdali. Perská posádka z obléhaného města utekla.

Bitva u Mykalé měla velký význam, protože Řekové získali kontrolu nad Iónií a Helléspontem. Řecko tak mohlo bez nebezpečí dopravovat obilí a jiné produkty z pobřeží Černého moře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Bitka pri Mykalé na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]