Přeskočit na obsah

Bitva o Habartov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bitva o Habartov
konflikt: Sudetoněmecké povstání
Pomník zastřelených četníků v Habartově
Pomník zastřelených četníků v Habartově

Trvání13. září 1938
MístoHabartov, Československo
VýsledekČeskoslovenské vítězství
Strany
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo Sudetští Němci
Velitelé
Jan Koukol †
Jan Pardus
Franz Schul
Johan Burkl
Síla
z počátku 4 četníci, později přijelo na pomoc dalších 11 mužů Několik desítek
Ztráty
4 mrtví 4 mrtví

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bitva o Habartov byla první ozbrojený střet mezi československými četníky a sudetskými Němci. Někdy je označována za první bitvu druhé světové války.[1]

Přehled událostí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1938 žilo v Habartově 3135 obyvatel, z toho 207 Čechů. Sloužili zde čtyři četníci: praporčík Jan Koukol (velitel), strážmistr Jan Pardus, strážmistr Antonín Křepela, strážmistr Matěj Příbek. Na četnickou stanici v průběhu roku přišlo několik anonymů, které vyhrožovaly četníkům (hlavně Pardusovi). 12. září byla situace v Habartově napjatá. Na křižovatkách byly rozestavěny hlídky takzvaných ordnerů.

Ráno 13. září došlo k prvnímu incidentu. Strážmistr Pardus narazil při cestě z úřadu pro cigarety na dav Němců. Dočkal se od nich urážek, ale zatím napaden nebyl. Situace v obci se pomalu přiostřovala. Němci se začali připravovat k boji proti četníkům. Na věži kostela se objevil říšský prapor s hákovým křížem. Pardus a Koukol se vydali k obecnímu úřadu, aby zjednali pořádek. Nikdo si na ně zatím netroufl a na místo se dostali bez úhony. Zde však situace hrozila přerůst v ozbrojený střet. Oba četníci se vrátili na stanici. Tam je doprovázel německý dav. Ten se z části před stanicí rozešel.

Část vzbouřenců vnikla do budovy a vyvlekla odtud Růženu Pardusovou (ženu četníka Parduse). Ta byla odvedena do svého bytu, kde byla uvězněna. Němci požadovali kapitulaci četníků. Výsledkem byla přestřelka četníků s Němci, kteří vnikli do budovy. Při této přestřelce zemřeli Jan Koukol a velitel vzbouřenců Otto Plass. Strážmistr Příbek byl raněn. Němci byli ze stanice vyhnáni.

Před stanici byla předvedena Růžena Pardusová, která byla předtím lynčována. Četníkům bylo dáno ultimátum – pokud nesloží zbraně a nekapitulují, bude zastřelena. Četníci poté začali beze zbraní vycházet, první Příbek, druhý Křepela a nakonec Pardus. Pardus byl okamžitě střelen a vrhl se na něho dav. Útok byl surový; například mu byly v ušních boltcích procvakány hákové kříže.[2]

Kolem 14 hodiny do obce přijel autokar s 11 četníky. Ti okamžitě zahájili boj s Němci (přitom byli zabiti četníci Roubal a Černý). Němci byli zahnáni na útěk. Poté bylo nalezeno tělo četníka Křepely, který byl umučen.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Komentáře: Stráž obrany státu (SOS), 2. díl | Fronta.cz. www.fronta.cz [online]. [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
  2. Archivovaná kopie. cetnici.habartov.cz [online]. [cit. 2010-10-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-08-28.