Bissone (loď)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Loď Geografia na cestě do Prahy na Navalis 2018

Bissone je typ původně válečné benátské lodice. Tyto lodě sloužily k obraně města na laguně. Jejich předchůdkyně bojovaly například v bitvě u Lepanta. Tato bitva byla poslední, kdy byly v boji používány lodě s pohonem vesel. Po zaniknutí původního účelu se lodě Bissone používaly při slavnostních benátských regatách. V současné době vyplouvají obvykle jen jednou za rok, vždy první neděli v září na Regata Storica, jinak jsou uloženy v benátské loděnici Arsenal. Město Benátky nyní vlastní jedenáct těchto triumfálně zdobených lodí. Jsou to kopie původních lodí typu Bissone vyrobené většinou v 50. letech 20. století. Bissone obvykle obsluhuje osm veslařů.

V květnu 2018 dvě bissone poprvé v historii opustila Benátky,[1] Vedení města Benátek lodě zapůjčilo na jubilejní 10. ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis. Jednalo se o lodě Geografia a Cavalli Marini.[2]

V roce 2019 byla v Čechách vytvořena jedenáctá loď tohoto typu Bissona Praga.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Do Prahy přijedou dvě válečné gondoly, Benátky opustí poprvé v historii. iDNES.cz [online]. 2018-04-08 [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. 
  2. Unikát v Praze: Válečné gondoly z Benátek poprvé okusily sladkou vodu. Jeřáby je spustily na Vltavu. Blesk.cz [online]. 2018-05-13 [cit. 2018-06-01]. Dostupné online. 
  3. Pražská válečná gondola ohromila v Benátkách! Bohatě zdobená loď se zúčastnila tamní největší slavnosti. Blesk.cz [online]. [cit. 2019-09-11]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]