Biomagnetismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Biomagnetismus, případně živočišný magnetismus nebo animální magnetismus je nepotvrzený jev, který měl být využíván při léčení. Takový způsob léčby se nazývá mesmerismus.

Pojem „živočišný magnetismus“ pochází od Franze Antona Mesmera, který léčil své pacienty nejprve za pomoci permanentního magnetu, které přikládal na nemocná místa. Později stejných výsledků dosáhl za pomoci svých rukou, což si vysvětlil tak, že existuje jakýsi živočišný magnetismus (francouzsky magnétisme animal). Živočišný magnetismus podle něho vyplňovalo celý vesmír. Člověk ho může z okolí získávat, hromadit v sobě a případně i přinést na jiného člověka. Údajnou léčebnou sílu vysvětloval tak, že vyzařovaný magnetismus z jeho rukou měl odstraňovat překážky ve volném oběhu tohoto magnetismu, které měly být podle jeho představ příčinou nemocí. V jiných případech nemocné části těla namáčel ve vodě, která měla být „zmagnetizovaná“.

Mesmerovu představu živočišného magnetismu vyvrátila komise francouzské Akademie věd, která roku 1784 Mesmera požádala, aby živočišným magnetismem ovlivnil kompas a elektrometr, což se mu nepovedlo. Pozorované jevy při Mesmerově působení byly později vysvětleny jako důsledek placebo efektu a hypnotického působení.

Na živočišný magnetismus, většinou přejmenovaný na „biomagnetismus“, se odvolávají mnozí léčitelé, kteří se snaží léčit i podobnými metodami jako používal Mesmer. Biomagnetismus též někdy nazývají „kosmickým magnetismem“. Podobně pracují i s aurou.

Odkazy

Zdroje

Další odkazy

  • KOLEKTIV AUTORŮ. Alternativní medicína, možnosti a rizika. Praha: Grada, 1995. 


Šablona:Link FA