Beta Tauridy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Beta Tauridy (β–Taurids) jsou každoroční meteorický roj patřící do třídy denních rojů, protože jsou aktivní po východu Slunce.

Beta Tauridy jsou obvykle aktivní od 5. června do 18. července.[1] Vylétají z radiantu RA=5h18m Dec=+21,2 stupně a vykazují maximální aktivitu kolem 28. až 29. června (ekliptikální délka=98,3°). Maximální hodinová frekvence obvykle dosahuje asi 25 radarem viditelných meteorů.[1] Nerádioví pozorovatelé se potýkají s velmi obtížnými podmínkami pozorování, protože střed radiantu Beta Taurid je 28. června jen asi 10 stupňů na západ od Slunce. [2]

Beta Tauridy jsou stejný meteorický proud jako Tauridy (které tvoří meteorický roj na konci října). Zemi protíná tento proud kamenných úlomků dvakrát, jednou na konci října a jednou na konci června a tvoří tak dva samostatné meteorické roje. Říjnový roj je ovšem daleko viditelnější a známější, protože je aktivní v noci, na rozdíl od Beta Taurid, které létají za denního světla.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beta Taurids na anglické Wikipedii.

  1. a b KRONK, Gary W. Observing the Beta Taurids [online]. Meteor Showers Online [cit. 2012-11-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. IMO-NEWS: 1999 Beta Taurids Alert - Possible Swarm Appearance [online]. Meteor Observing Mailing List (meteorobs), 1999-06-18 [cit. 2012-11-26]. Dostupné online. (anglicky)