Přeskočit na obsah

Malé Beskydy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Beskid Mały)
Malé Beskydy
Průlom Soly
Průlom Soly

Nejvyšší bod930 m n. m. (Czupel)
Délka35 km

Nadřazená jednotkaZápadní Beskydy
Sousední
jednotky
Slezské Beskydy, Żywiecká kotlina, Żywiecké Beskydy, Makowské Beskydy, Slezské podhůří, Wielické podhůří
Podřazené
jednotky
Pásmo Magurky Wilkowické, Andrychowské Beskydy

SvětadílEvropa
StátPolskoPolsko Polsko
Vnější Západní Karpaty, Malé Beskydy vyznačeny červeným polem
Vnější Západní Karpaty, Malé Beskydy vyznačeny červeným polem
Map
PovodíVisla
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malé Beskydy (polsky Beskid Mały) jsou geomorfologický celek a pohoří rozkládající se v jižním Polsku mezi městem Bílsko-Bělá na západě a údolím řeky Skawa mezi Wadowicemi a Suchou Beskidzkou na východě. Jedná se o pásmo Vnějších Západních Karpat oddělené Żywieckou kotlinou od Slezských Beskyd na západě a Żywieckých Beskyd na jihu. Na východě přechází v Makowské Beskydy a na sever od něj se rozprostírá Slezské podhůří.

Pohoří bylo pojmenováno podle nevelkých rozměrů hor s výškou nepřekračující 1 000 m n. m.. Nejvyšším vrcholem je Czupel (930 m), dále Łamana Skała (929 m) a Leskowiec (922 m). Průlom Soły dělí Malé Beskydy na dvě části: západní Pásmo Magurky Wilkowické a východní zvanou Andrychowské Beskydy nebo Góry Zasolskie (Zásolské Hory).

Malé Beskydy jsou o poznání méně populárním turistickým cílem než Slezské nebo Żywiecké Beskydy, s čímž souvisí i méně vyvinutá turistická infrastruktura. Nejnavštěvovanější lokalitou je průlom Soły, kde byla v roce 1937 vybudována Międzybrodzká přehrada (3,8 km²), roku 1966 doplněná o Żywieckou (10 km²) a Czanieckou (0,45 km²). Międzybrodzká a Żywiecká nádrž slouží kromě retenčních účelů a výroby elektřiny také pro rekreaci (jachting, surfing) a rybolov. Turistickou atrakcí obce Międzybrodzie je také hora Żar (761 m), na jejímž vrcholu se nachází horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny a vede k ní pozemní lanová dráha. Jižní svahy Żaru slouží jako letiště využívané především pro bezmotorové létání a paragliding. V roce 2017 byla po třiceti letech výstavby částečně zprovozněna další přehrada v Malých Beskydech: Świnna Poręba na řece Skawa. Téměř celé území Malých Beskyd pokrývá stejnojmenná chráněná krajinná oblast (polsky Park Krajobrazowy Beskidu Małego).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KONDRACKI, Jerzy. Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2. Kapitola Beskid Mały (513.47). (polsky) 
  • TRUŚ, Radosław. Beskid Mały. Przewodnik.. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2008. ISBN 978-83-89188-77-9. (polsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]