Přeskočit na obsah

Belaja (přítok Kamy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Belaja
nábřeží řeky v Ufě
nábřeží řeky v Ufě
Základní informace
Délka toku1430 km
Plocha povodí142 000 km²
Průměrný průtok858 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
RuskoRusko Rusko (Baškortostán, Tatarstán)
Úmoří, povodí
bezodtoká oblast, Kaspické moře, Volha, Kama
povodí řeky na mapě povodí Volhy
povodí řeky na mapě povodí Volhy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Belaja (rusky Белая, baškirsky Ағиҙел – což znamená velká bílá řeka) je řeka v Baškirské republice s dolním tokem na hranici s Tatarstánem v Rusku. Je dlouhá 1430 km. Povodí řeky je 142 000 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramení východně od města Iremel na Jižním Urale. Na horním toku teče mezi nízkými bažinatými břehy. Pod vesnicí Tirljanskovo se dolina prudce zužuje a v některých místech jsou břehy velmi prudké a porostlé lesem. Pod ústím pravého přítoku Nuguš, jak řeka postupně vtéká do roviny, se údolí rozšiřuje a pod ústím řeky Ufy má již Belaja charakter typické rovinné řeky. Protéká v širokém úvalu, ve kterém se nacházejí stará ramena, řeka vytváří mnohé zákruty a rozděluje se na jednotlivá ramena. Pravý břeh je na většině toku vyšší než levý. Ústí zleva do Kamy (povodí Volhy).

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové srážky. Průměrný roční průtok vody u Birsku činí 858 m³/s. Zamrzá ve druhé polovině listopadu a rozmrzá v polovině dubna.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Řeka je důležitou vodní magistrálou Baškortostánu. Pravidelná doprava je provozována od Ufy k ústí a řeka je tak součástí vodní cesty Moskva-Ufa, po které jezdí speciální turistické linky. Na řece leží města Beloreck, Salavat, Išimbaj, Stěrlitamak, Ufa (hlavní město Baškortostánu) a Birsk.

Od roku 2017 probíhají bagrovací práce na prohloubení řeky, aby byla splavná i většími loděmi a byl podpořen rozvoj říční nákladní dopravy.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. В Башкирии планируют развивать речной транспорт. www.korabel.ru [online]. 2022-04-04 [cit. 2022-04-04]. Dostupné online. (rusky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]