Barneveldka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Barneveldka
Kohout a dvě slepice barneveldky dvojlemované
Kohout a dvě slepice barneveldky dvojlemované
Základní informace
Země původu NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti kombinovaná
Barva vaječné skořápky tmavě hnědá
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 2,7-3,2 kg
Hmotnost samice 2,0-2,5 kg
Tělesný rámec středně těžká slepice
Barva dvojlemovaná
černá
bílá
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

Barneveldka je plemeno kura domácího těžšího typu, s kombinovanou užitkovostí pro produkci vajec i drůbežího masa. Ptáci mají středně vysoký postoj, široká záda a plynulou, lyrovitou horní linii těla. Trup je široký a hluboký, prsa široká a mírně klenutá. Hřeben barneveldek je jednoduchý, malý, se 4-6 zuby, u obou pohlaví vzpřímený, ušnice jsou středně velké, červené barvy, laloky krátké a zaoblené. Ocas slepic je široce nasazený a mírně otevřený, ocas kohoutů je vysoce nesený, středně dlouhý, s bohatými a širokými srpy, které zakrývají zcela rýdovací pera. Křídla jsou sevřená a těsně přiléhají k tělu.

Opeření je těsně přilehlé. Barneveldka se v Česku chová ve čtyřech barevných rázech: uznáno je zbarvení dvojlemované, modře dvojlemované, černé a bílé. Zobákběháky jsou žluté.

Barneveldka je slepice živého temperamentu a klidné povahy, bez sklonu k přelétávání. Vejce jsou velká, s tmavě hnědou skořápkou, podobnou zbarvení vajec maransek. Chovným cílem je 160-180 vajec snesených jednou nosnicí za jedno snáškové období.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 105-107. (česky) 

.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • TULÁČEK, František, a kol. Vzorník plemen drůbeže. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1986. 336 s. S. 105-107. (česky)