Bělení zubů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Bělení zubů označuje metody, kterými se z estetických důvodů upravují zuby tak, aby jejich barva byla bělejší.

Již staří Římané dbali na zabarvení svých zubů. Zuby se dříve snažili brousit například popelem. V dnešní době se používá najemno rozemletý perlit nebo vápenec, který se přidává do bělících zubních past. Tato metoda ovšem zuby nebělí, protože neodbarvuje pigmenty v zubu usazené, ale pouze mechanicky obrušuje zubní usazeniny na povrchu zubu. Dokáže navrátit přirozenou barvu zubu, avšak řada lidí tento efekt nepovažuje za dostatečný.

Zubní sklovina je přirozeně bílá. Bezprostředně pod sklovinou je další část zubu – zubovina. Zubovina je za normálních okolností žlutá, ale její struktura je pórovitá a hmota nervu ji může, v průběhu přibývajících let, zabarvovat do žlutohněda. Barva kterou vidíme při pohledu na zub v ústech je kombinací barev skloviny, která se může trvale zbarvit (vlivem stárnutí, kouření, pití červeného vína atd.) a vespod ležící zubovinou, která tmavne během let z mnoha důvodů, např. blízkosti k nervu. Z tohoto důvodu nemůže pouhé čistění zubů ochránit zuby před pigmentováním anebo zvrátit zabarvení zubu.

Dělení bělení zubů[editovat | editovat zdroj]

Bělení zubů se dělí na dvě základní skupiny: kosmetické bělení a zdravotnické bělení. Dle vyhlášky 244/2012 Sb. z 27.6.2012, která je přesným zněním Directive 2011/84/EC dělíme na

Kosmetické bělení[editovat | editovat zdroj]

 1. volně prodejných bělící přípravky, které mohou obsahovat méně než 0,1% peroxidu vodíku přítomného nebo uvolněného (tj. některé bělící zubní pasty)
 2. bělení pod lékařským dohledem:
  • Domácího bělení: Pro domácí bělení je nutné zhotovit nosiče, do kterých se bude následně aplikovat bělící gel.[1] Bělící gely mohou obsahovat 0,1- max. 6% peroxidu přítomného nebo uvolněného. Nosiče s gelem nosí pacient nejlépe během noci. Většinou toto bělení trvá několik dní, záleží podle zabarvení zubů pacienta. Tato metoda je obecně pomalejší, ale za to levnější a efektivnější.
  • Ordinační bělení: Provádí se přímo v ordinaci a trvá cca hodinu, hodinu a půl. Bělení je prováděno zubním lékařem či dentálním hygienistou. Zuby jsou nejprve pečlivě vyčištěny a je odstraněn zubní kámen. Poté se na několik minut na nese bělící gel a po pár minutách je odstraněn. Tento proces se opakuje několikrát. Ke konci bělení jsou zuby poté ošetřeny fluoridem.[1]

Zdravotnické - ordinační bělení[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o proceduru, která se provadí ve zdravotnickém zařízení - zubní ordinaci, proto je často používán název ordinační bělení zubů.

Ordinační bělení zubů zaujímá významné místo v estetickém zubním lékařství. Jedná se o proceduru, která účinně zesvětluje zubní sklovinu a navrací zubům jejich geneticky danou světlou barvu. V průběhu času se sklovina zabarvuje a tmavne v důsledku několika faktorů, jako je např. změna minerální struktury zubů, konzumace nevhodných potravin a nápojů, kouření apod. Mezi nejčastější činitele zabarvující zubní sklovinu se řadí čaj, káva, kolové nápoje, červené víno, cigarety a tabák. K dalším faktorům patří také věk, protože zubní sklovina s přibývajícími léty slábne a začíná být průsvitná. Zubní dentin, který začíná být přes průsvitnou sklovinu vidět způsobuje, že sama sklovina působí tmavším dojmem. Zářivost, lesk a přirozenou bělost zubní skloviny mohou negativně ovlivnit i některé léky. Přes veškeré výše uvedené negativní faktory je možné díky ordinačnímu bělení zubů navrátit zubům jejich přirozený lesk a bílou barvu.

Tato procedura jednoduše odstraní usazené pigmenty z vnitřní části skloviny a částečně ji také zneprůhlední, čímž dojde k výraznému zesvětlení a rozjasnění zubů.[2]

Na trhu nadále existují bělící přípravky s koncentrací peroxidů vodíku vyšší než 6%, které mají platnou registraci jako zdravotnický prostředek. [3]

Nejúspěšnější metodu ordinačního bělení zubů je bělení zubů laserem.

Bělení zubů laserem[editovat | editovat zdroj]

Bělení zubů pomocí laseru je metoda, která nabízí okamžité výsledky. Tato metoda používá světlem aktivovaný bělicí gel a trvá přibližně jednu hodinu. Bělení zubů pomocí laseru je nejrychlejší cestou, jak získat bílé zuby a krásný úsměv. Výsledek přináší až desetkrát bělejší zuby, a to během jediné hodiny. Tato metoda nemá žádné vedlejší účinky a je naprosto bezpečná za předpokladu, že ji provádějí profesionálové v zubní klinice. Toto ošetření Vám může podstatně zvednout Vaši sebedůvěru.

Výhody bělení zubů laserem jsou především v rychlosti, bezpečnosti a dobrých výsledcích.

 • Rychlost: Laser vybělí zuby už za pouhých 45 minut. Na zubní klinice je klient ošetřen během hodiny a výsledek zůstane viditelný po dobu přibližně dvou let. U ostatních metod, například domácích sad nebo bělicích pásků, můžete na výsledek čekat celé dny či týdny, navíc bez jakékoliv záruky zbělení byť o jediný odstín, jelikož ošetření neprobíhá pod dohledem profesionálů.
 • Bezpečnost: Řada studií prokázala, že bělení zubů laserem nepoškozuje zubní sklovinu ani protetika a zaručuje šetrný zákrok. Navíc zatímco si domácí bělení provádí zákazník laicky sám, laserové bělení zubů vždy provádí výhradně odborníci.
 • Zaručený výsledek: Bělení zubů laserem slibuje vylepšení o pět až čtrnáct odstínů a na rozdíl od jiných metod je výsledek okamžitý. Bělicí zubní pasta čistí pouze skvrny na povrchu zubů. Bělicí pásky je nutné aplikovat přibližně celý jeden měsíc, nicméně bez záruky viditelné změny odstínu.

V posledních letech tento postup získává na oblibě, tudíž licenci na poskytování této metody vlastní již velký počet zubních klinik. Bělení zubů laserem je poměrně jednoduchý a bezbolestný postup a jeho účinek je ve srovnání s jinými metodami trvalejší.[4]

Bělící látka[editovat | editovat zdroj]

Moderní princip bělení zubů používá účinnou látku karbamid peroxid. Tato látka se stala klinicky ověřenou látkou, která zuby prokazatelně bělí, aniž by je poškozovala. Látka prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena. Koncentrace látky karbamid peroxid se liší dle způsobu použití. V případě domácího bělení se používá koncentrace 10%, tato koncentrace však roste v případě ordinačního bělení [5], kde je zapotřebí dosáhnout výsledků v kratším čase a to až na koncentraci 35%.

Bělení zubů může někdy způsobit dočasné zvýšení citlivosti zubů. Citlivost zubů mizí během několika dnů po přerušení bělení, nebo v případě ukončení kůry, po dokončení. V žádném případě nedochází k poškození zubního nervu.

Nelze vybělit černé, hnědé nebo bílé změny v barvě zubu v případě zubního kažení, tlení apod. Nevybělí ani nepoškodí amalgamové výplně zubu, korunky, protézy. Bělení není příliš efektivní v případě zmírňování šedých vodorovných čar u pacientů se skvrnami způsobených dlouhodobým užíváním tetracyklinových antibiotik. Další nepříjemnost mohou způsobovat skvrny na zubech vyvolané nepřiměřeným příjmem fluoridů [6] .

Měly by se bělit pouze zuby zdravé, bez zubních kazů a jiných problémů (krvácení dásní atd.).

Účinek ordinačního bělení zubů protrvává v závislosti od další péče a dodržování pokynů odborníků, běžně však několik měsíců až let.[7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b Dentální klinika Jan Stuchlík - zubní ordinace v Praze [online]. Dentální klinika Jan Stuchlík - zubní ordinace v Praze, [cit. 2016-02-25]. Dostupné online. (cs-CZ) 
 2. SMILLE DENTAL CLINIC, Zubní klinika Praha. Ordinační bělení zubů [online]. Praha: SMILLE.cz, 2014-03-12, [cit. 2016-05-16]. Dostupné online.  
 3. Bělení zubů laserem
 4. SMILLE DENTAL CLINIC, Zubní klinika Praha. Bělení zubů laserem [online]. Praha: SMILLE.cz, 2015-11-12, [cit. 2016-05-18]. Dostupné online.  
 5. Gojišová, E.: Estetická stomatologie I., ISBN 80-7169-191-7; Gojišová, E.: Estetická stomatologie II., ISBN 80-7169-748-6
 6. Alvarez JA, Rezende KMPC, Marocho SMS, Alves FBT, Celiberti P, Ciamponi AL. Dental fluorosis: exposure, prevention and management. Med Oral Patol Oral Cir Bucal. 2009, roč. 14, čís. 2, s. E103–7. Dostupné online [PDF]. PMID 19179949.  
 7. Poradna zubaře. Zubní klinika Apollonia [online]. 2014 [cit. 2015-02-09]. Dostupné z: http://www.apollonia.cz/poradna/beleni-zubu/