Přeskočit na obsah

Bámjánské údolí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kulturní krajina a archeologické pozůstatky v Bámjánském údolí
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státAfghánistánAfghánistán Afghánistán
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumi, ii, iii, iv, vi
Odkaz208 (anglicky)
OblastAsie
Zařazení do seznamu
Zařazení2003 (27. zasedání)
V ohrožení2003-

Bámjánské údolí se nachází ve stejnojmenné provincii v Afghánistánu. Celé údolí je známo především díky řadě buddhistických památek, které se zde nachází. Mezi nejznámější zajisté patřily zdejší obří sochy Buddhů, jejichž počátky sahají do antických dob a které byly zničeny Tálibánem v roce 2001.

Mimo bámjánských Buddhů se jedná především o zdejší rozsáhlý systém jeskynních příbytků, které jsou často zdobeny dosud zřetelnými nástěnnými malbami. V mnoha jeskyních se pak nacházejí pozůstatky větších či menších soch, někdy i s oltářem. Řada jeskyní se tak dá považovat za malé chrámy.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

Pro svou mimořádnou hodnotu byly starobylé památky v Bamjánském údolí v roce 2003 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem Cultural Landscape and Archaeological Remains of the Bamiyan Valley, což by se dalo přeložit jako „Kulturní krajina a archeologické pozůstatky v Bámjánském údolí“. Celkem se jedná o osm konkrétních památek. Celková plocha ochranného pásma, které spadá pod ochranu světového dědictví, čítá 341,95 hektarů,[1] přičemž pásmu dominuje okolí bámjánských Buddhů, které zabírá jeho větší část. Ke světovému dědictví bylo Bámjánské údolí přiřazeno hned skrze pět kritérií, a to i, ii, iii, iv, vi.

Ikona zvuku Poslechnout si článek · info

Tato zvuková nahrávka byla pořízena z revize data 2684437, a nereflektuje změny po tomto datu.
Více namluvených článkůNápověda

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. 27COM 8C.43 - Cultural Landscape and Archaeological Remains of the Bamiyan Valley (Afghanistan) [online]. [cit. 2008-04-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]