Minaret Džám

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Minaret Džám (منار جام)
Světové dědictví UNESCO
Smluvní státAfghánistánAfghánistán Afghánistán
Souřadnice
Typkulturní dědictví
Kritériumii, iii, iv
Odkaz211 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení2002 (26. zasedání)
V ohrožení2002

Minaret Džám (persky منار جام‎, Minár-e Džám) postavený ve 12. století, je 65 metrů vysoký minaret postavený z pálených cihel. Je druhým nejvyšším cihlovým minaretem na světě po indickém Kutub Minár.

Stojí v údolí řeky Hari Rud v Afghánistánu, persky: هری‌رود Harī Rūd, angl: Tejen, Tedzhen, někdy také Rudkhaneh-ye Hari Rud (v Turkmenistánu se řeka jmenuje Tedžen). Minaret je 65 metrů vysoký a obklopují jej hory dosahující výšky až 2 400 m. Celý je postaven z pálených cihel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Minaret byl postaven pravděpodobně ve 12. století, avšak později byl na dlouhá staletí zapomenut a až v roce 1886 jej znovuobjevil Sir Thomas Holdich. Od roku 2002 je minaret spolu s archeologickými památkami Džámu zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stal se tak první afghánskou památkou, zapsanou na tomto seznamu. Současně je minaret s ohledem na bezpečnostní situaci v Afghánistánu zařazen mezi ohrožené památky Světového dědictví.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. UNESCO is mobilized for the protection of the Minaret of Jam (Afghanistan) with funding from ALIPH [online]. UNESCO, 2019-07-26 [cit. 2020-10-31]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]