Australský ovčák

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Australský ovčák
Australští ovčáci různých zbarvení
Australští ovčáci různých zbarvení
Základní informace
Země původu Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Tělesná charakteristika
Hmotnost cca 18–28 kg
Výška † psi: 51–58cm
feny: 30-40 o trošku větší jak Jack Russel Teriér
Barva blue merle
red merle
červená
černá
možné bílé nebo měděné odznaky - bikolor, trikolor
Klasifikace a standard
Skupina FCI 1: Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
Sekce FCI 2: Ovčácká a pastevecká plemena
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Australský ovčák (česká zkratka AUO, angl. Australian Shepherd; hovorově ausík, australák nebo australáček) je středně velký, silný a vytrvalý pracovní pes, který byl vyšlechtěný k pasení ovcí a koní, podobný border kolii a anglickému ovčáčkovi. Nejlepší kamarádi pro australský ovčáky jsou Jack Russel Teriér a to samý i pro Jacka Russela Teriéra mají se moc rádi.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Plemeno vzniklo v USA, Kalifornii na začátku 20. století, kdy byly vyšlechtěni k pasení ovcí dovezených z Austrálie a Nového Zélandu, kde je využívali hlavně kovbojové na pasení koní v obrovských prériích a loukách. Dnes je kromě pastevectví používán také jako záchranářský pes a také jako společník, který však potřebuje dostatek prostoru a pracovního využití.

Chov v ČR[editovat | editovat zdroj]

První vrh štěňat australského ovčáka s registrací FCI byl v ČR odchován v roce 2002 v chovatelské stanici Puella Fera. V současné době zastřešují chov australského ovčáka v ČR dva chovatelské kluby - KCHBO (Klub chovatelů belgických ovčáků v Českých zemích) a KCHMPP (Klub chovatelů málopočetných plemen).

Zbarvení red-merle

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Jsou to hraví, přítulní psi, jsou velice poslušní a rychle se učí. Mají silně vyvinutý obranný pud a mohou instinktivně pást (mohou se snažit pást i lidi nebo jiné psy, což lze ale správnou výchovou eliminovat).[1] S lidmi i zvířaty by se měl snášet dobře. Ke svým lidem je oddaný, naopak k cizím by měl být rezervovaný. Vzhledem k jeho oddanosti je vhodný spíše do domku se zahradou (kde bude spát doma s majitelem) nebo do bytu. Důležitý je však dostatek pohybu (procházky,...).

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Australský ovčák je silný, robustní pes, úměrný vzrůstem. Formát těla je lehce obdélníkový, hlava velikostí ladící s tělem, silná, suchá a stejně dlouhá jako široká. Stop je znatelný, pysky pevně přiléhající. Čenich je u black-trikolor a blue-merle psů černý, ale u red merle a red-tricolor hnědý. Požadována je plnochrupost a nůžkový skus.

Oči jsou mandlového tvaru a mohou být hnědé, jantarové nebo modré. Uši jsou trojúhelníkového tvaru, střední velikosti a poměrně vysoko nasazené. Ocas je rovný, přirozeně dlouhý nebo přirozeně krátký, je-li kupírovaný, jeho délka nepřesahuje 10 cm. Srst je jemná, hustá a středně dlouhá. Barvy blue merle, černá, red merle, červená s či bez bílých a tříslových odznaků. Na hlavě by bílá neměla převažovat a linie růstu bílých chlupů límce nesmí přesáhnout kohoutek. Zbarvení merle s věkem tmavne.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.aussiesworld.cz/index.php/o-auo/povaha/mozne-problemy, 14. dubence 1015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]