Augusta Nielsenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Augusta Nielsenová
Augusta Nielsen.jpg
Narození 20. února 1822
Kodaň
Úmrtí 29. března 1902 (80 let)
Kodaň
Známá jako baletka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Augusta Nielsenová (20. února 182229. března 1902) byla dánská baletka, která účinkovala v raných baletech Augusta Bournonvillea.

Život[editovat | editovat zdroj]

Nielsenová se narodila v Kodani a byla jednou z Bournonvilleových raných žaček. Když Lucile Grahnová v roce 1839 opustila Dánsko, získala Nielsenová její role. Udělala debut v La Sylphide v roli, kterou Bournonville choreografoval speciálně pro její předchůdkyni.

Obzvlášť byla obdivována svým výkonem v Bournonvilleově La Cracovienne a La Lithuanienne, Cachucha dance jako Céleste v Toreadoren, kterou pro ni Bournonville choreografoval v roce 1840. Poté, co se stala následujícího roku sólistkou, odešla do Paříže, aby mohla pokračovat ve studiu pod Julesem Perrotem. Poté vystupovala v Berlíně, Stockholmu a Christianii. Její kariéra skončila v roce 1849, kdy přišla na jeviště s diadémem, který publikum považovalo za neocenitelný dar od jednoho z jejích obdivovatelů, ačkoli to byl ve skutečnosti jen levný teatrální prvek. Posmívání pro ni bylo takovým šokem, že už se nikdy neodvážila vstoupit do divadla. V pozdějším věku duševně onemocněla a 29. března 1902 zemřela, jako tanečnice zcela zapomenuta.

Posouzení[editovat | editovat zdroj]

Bounonville ji charakterizoval jako „synonymum lehkosti a elegance“. Byla vysoká, hubená, s dokonalou postavou a krásnýma modrýma očima. Na rozdíl od Andrey Krætzmerové a Lucile Grahnové postrádal její tanec erotický temperament a živý výraz obličeje, ale to bylo kompenzováno její citlivostí, téměř vznešeným charismatem a technickou zdatností, což si její diváci oblíbili.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Augusta Nielsen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]