Athamás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Athamás
Atamante preso dalle Furie 0014.jpg
Manžel(ka) Nefelé
Themisto
Ínó
Gorgopis
Děti Frixos
Hellé
Learchos
Melikertés
Ptous
Macistus
Schoineus
Leucon
Erythrios
Eurycleia
Erythroe
Rodiče Aiolos a Minyas a Enareté a Zeuxippe
Příbuzní Argus, Frontis, Melas, Cytissorus, Presbon, Cylindros a Demoleon (vnoučata)
Funkce king of Orcomenus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Athamás (řecky Αθάμας, latinsky Athamas) byl syn theassalského krále Aiola, jeho děd byl Hellén, praotec všech Řeků. Stal se králem boiótského Orchomenu.

Jeho bratry byli:

Athamás se oženil dvakrát, první ženou byla bohyně oblaků Nefelé. Porodila mu syna Frixa a dceru Hellé. Nešťastný osud sobě i dětem přivodil tím, že zapudil Nefelé a oženil se s Ínó, dcerou Kadma, krále v Thébách. S tou měl později dva syny, Learcha a Melikerta. Macecha Ínó děti z prvního manželství nenáviděla až tak, že úklady a intrikami dosáhla souhlasu Athamásova s jejich obětováním bohům, aby zachránila království od hladu, bídy a nepokojů obyvatel. Těsně před obětním obřadem matka dětí Nefelé poslala zlatého berana, který děti přenesl přes moře do daleké Kolchidy. Šťastně se to skončilo pro Frixa, avšak Hellé utonula v moři.

Brzy nato Athamás upadl v nemilost bohyně Héry, když se ujal malého Dionýsa, syna nejvyššího boha Dia a jeho milenky Semely. Héra na Athamáse seslala šílenství, ve kterém zabil svého syna Learcha. Nestačil už ublížit druhému Melikartovi, Ínó mu ho vytrhla, ale neunikla a vrhla se do moře. Když se šílený Athamás pokusil zabít i Dionýsa, skryl jej bůh Hermés.

Konec Athamantův není v mýtech doložen, sebevražda je předpokládaná. Příběh Athamanta a jeho syna Frixa stojí na počátku dalších velkých mýtů, zejména o velké výpravě Iásona a Argonautů do Kolchidy pro zlaté rouno.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]