Aristides z Athén

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
Aristides z Athén
Aristides z Athén
Aristides z Athén
Apologeta
Datum narození ?
Datum úmrtí ?
Svátek 31. srpna nebo 13. září
Uctíván církvemi Římskokatolická církev
Řeckokatolická církev
Pravoslavná církev

Aristides z Athén (též Svatý Aristides) je jedním z prvních křesťanských apologetů.

Společně s ostatními Apologety (Quadratem, Justinem Martyrem, Athenagorasem) se snažil učinit křesťanství srozumitelné pro filosoficky orientovanou helénskou kulturu. Jeho Apologie byla zprvu známa pouze ze zmínky Eusebia v jeho Církevních dějinách. Dílo jest obranou filosofujícího křesťana, jejíž vznik se datuje někdy mezi léty 138 a 147 o.l. Antoninu Piovi. Hodnotí všechny čtyři uznávaná náboženství za prázdné nauky, především kaldejské i jiná barbarská náboženství, dále též řecké, egyptské a nakonec i židovské. jediná cesta hodná následování je cesta ve stopách křesťanství. Aresteidos nezapomene císaře varovat před pronásledováním. V roce 1887 byly zveřejněny zlomky arménského překladu. O několik let později se našel překlad syrský. Text Apologie je věnován císaři Antoniovi, tolik syrský překlad, ale svoji primitivní povahou je řazen k počátkům křesťanské apologetiky. Tato kniha (syrský překlad) byla včleněna do textu připisovanému Janu Damašskému jímž byla kniha Život Barlaama a Joasafa (příběh o obrácení indického kralevice). Mnich Berlaam, hájí křesťanství před Joasafem a jeho dvorem Aristeidovými slovy.

Jeho památka se slaví 31. srpna.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

MOLNÁR, Amedeo, ŘÍČAN, Rudolf. 12 století církevních dějin. 2. revidované vydání. Praha: KALICH, 1989. ISBN 80-7017-060-3.
FRANZEN, August. Malé dějiny církve. 2. přepracované vydání. Kostelní Vydří: KARMELITÁNSKÉ NAKLADATELSTVÍ, 2006. ISBN 80-7195-082-3.
KRAFT, Heinrich. Slovník starokřesťanské literatury. 1. vydání. Kostelní Vydří: KARMELITÁNSKÉ NAKLADATELSTVÍ, 2005. Přel. z Kirchenväterlexikon. ISBN 80-7021-634-4.