Aris Velouchiotis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aris Velouchiotis
Rodné jméno Αθανάσιος Κλάρας
Narození 27. srpna 1905
Lamia
Úmrtí 16. června 1945 (ve věku 39 let)
Mesounta Artas
Politická strana Komunistická strana Řecka
Příbuzní Mpampis Klaras (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Aris Velouchiotis vlastním jménem Athanasios Klaras (27. srpna 1905 Lamiačerven 1945 Arta) byl řecký partyzán, velitel Řecké lidové osvobozenecké armády (ELAS).

Pocházel ze zámožné rodiny, v niž byl jeho otec advokát. Vystudoval zemědělskou školu v Larise. Později vstoupil do Komunistické strany Řecka a byl redaktorem deníku Rizospastis. V době režimu Ioannise Metaxa byl vězněn. Po napadení Řecka státy Osy bojoval na albánské frontě a v roce 1942 se stal velitelem (kapetanios) odbojových jednotek ELAS. Přijal nom de guerre z řeckého označení boha války Arés a hory Velouchi v pohoří Pindos. Komunisty ovládaná ELAS měla až padesát tisíc členů, kteří bojovali nejen proti německým okupantům, ale také proti liberálnímu odbojovému hnutí Národní a sociální osvobození (EKKA).

Po vyhnání německých okupantů byla uzavřena Smlouva z Varkizy, podle níž měly být všechny partyzánské jednotky odzbrojeny. Velouchotis to odmítl, za což byl vyloučen z komunistické strany a pokračoval v boji proti královské vládě na vlastní pěst. Zemřel mezi 15. a 18. červnem roku 1945 v horách nedaleko Arty za nejasných okolností: podle oficiální verze spáchal sebevraždu poté, co jeho oddíl obklíčily vládní jednotky. Hlavy Velouchiotise a jeho pobočníka Leona Javellase byly pak vystaveny na náměstí v Trikale.

V anketě velcí Řekové se umístil na 31. místě.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]