Ares Vallis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ares Vallis
Údolí Ares Vallis (HiRISE)
Údolí Ares Vallis (HiRISE)
Poloha 10.4°N 25.8°W
Útvar údolí
Rozměr až 1,700 km

Ares Vallis je údolí či řečiště na povrchu Marsu, které bylo nejspíše vytvořené tekoucí vodou. Název oblasti je odvozen z řeckého jména pro Mars: Áres, který byl bohem války. Údolí se táhne od pahorkatiny Margaritifer Terra, kde se spojuje s depresí Iani Chaos (180 km dlouhá a 200 široká) 100 kilometrovou přechodnou oblastí. Pokračuje přes Xanthe Terraa vlévající se do oblasti Chryse Planitia.

V oblasti údolí Ares Vallis nedaleko hranice s oblastí Chryse Planitia přistála 4. července 1997 americká planetární sonda Mars Pathfinder.[1] Na palubě měla malé robotické vozítko Sojourner, které se po oblasti pohybovalo a podrobovalo jí detailnímu průzkumu. Oblast byla vybrána z několika důvodů. Její rovný charakter umožňoval bezpečné přistání a její pozice do 20° zaručovala dostatek slunečního světla pro solární panely, oblast současně nabízela větší spektrum studijního materiálu (různé druhy hornin, půdy a odhadoval se výskyt tekoucí vody v minulosti).

Ares Vallis vyfotografované sondou Mars Pathfinder

V oblasti se nacházejí sedimenty, či erodované kameny,[2] což jsou důkazy naznačující existenci tekuté vody na povrchu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DR. WILLIAMS, David R. Mars Pathfinder Landing Site [online]. NASA [cit. 2007-08-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Geological Footprints in Ares Vallis [online]. NASA [cit. 2007-08-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-30. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ares Vallis na anglické Wikipedii.