Přeskočit na obsah

Ardašír III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ardašír III.
Narození621
Úmrtí27. dubna 630 (ve věku 8–9 let)
Ktésifón
OtecKavád II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ardašír III. (cca 621 – duben 630 Ktésifón) byl perský velkokrál z rodu Sásánovců panující v letech 628630. Jeho vláda byla pouze nominální, skutečné otěže moci držel v rukou nejvyšší dvorský kráječ Meh-Ádhar-Gušnasp, schopný civilní hodnostář.

Ardašír byl synem krále Kaváda II. a podle kronikáře Tabarího neměl v době otcovy smrti víc než sedm let. Sásánovská říše se za jeho formální vlády potýkala s hlubokým politickým rozvratem, způsobeným porážkou ve válce s Byzancí a rozkolem uvnitř královské dynastie. Problematickým faktorem byl i přední vojevůdce Šahrvaráz, ambiciózní muž, jenž v roce 629 uzavřel s císařem Herakleiem definitivní mír (hranice mezi Byzancí a Persií měla podle dohody probíhat na Eufratu). Šahrvaráz se v roce 630 otevřeně postavil proti královské autoritě, přitáhl s vojskem k hlavnímu městu Ktésifóntu a Ardašíra III. svrhl a dal zavraždit. Sám se prohlásil jeho nástupcem.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. viii, 155 s. ISBN 3-534-07826-8. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
Předchůdce:
Kavád II.
Znak z doby nástupu Perský král
628630
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Šahrvaráz