Ardašír III.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ardašír III.
Coin of Ardashir III, Arrajan mint (2).jpg
Narození621
Úmrtí27. dubna 630 (ve věku 8–9 let)
Ktésifón
OtecKavád II.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ardašír III. (cca 621 – duben 630 Ktésifón) byl perský velkokrál z rodu Sásánovců panující v letech 628630. Jeho vláda byla pouze nominální, skutečné otěže moci držel v rukou nejvyšší dvorský kráječ Meh-Ádhar-Gušnasp, schopný civilní hodnostář.

Ardašír byl synem krále Kaváda II. a podle kronikáře Tabarího neměl v době otcovy smrti víc než sedm let. Sásánovská říše se za jeho formální vlády potýkala s hlubokým politickým rozvratem, způsobeným porážkou ve válce s Byzancí a rozkolem uvnitř královské dynastie. Problematickým faktorem byl i přední vojevůdce Šahrvaráz, ambiciózní muž, jenž v roce 629 uzavřel s císařem Herakleiem definitivní mír (hranice mezi Byzancí a Persií měla podle dohody probíhat na Eufratu). Šahrvaráz se v roce 630 otevřeně postavil proti královské autoritě, přitáhl s vojskem k hlavnímu městu Ktésifóntu a Ardašíra III. svrhl a dal zavraždit. Sám se prohlásil jeho nástupcem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. (česky) 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der Geschichte des sasanidischen Reiches. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1990. viii, 155 s. ISBN 3-534-07826-8. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Kavád II.
Znak z doby nástupu Perský král
628630
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Šahrvaráz