Přeskočit na obsah

Aranské ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Aranské ostrovy
Oileáin Árann
Malebná krajina s typickými kamennými zídkami na Inisheer
Malebná krajina s typickými kamennými zídkami na Inisheer
Geografie
Poloha
Rozloha46
Počet ostrovů3
Hlavní ostrovInishmore
Země
StátIrskoIrsko Irsko
Obyvatelstvo
Počet obyvatel1347 (2022)
Jazykirština

Aranské ostrovy (irsky Oileáin Árann /ˈɪlɑːn ˈɑːrənʲ/, anglicky Aran Islands) jsou tři ostrovy v ústí Galwayského zálivu na západním pobřeží Irska. Rozloha ostrovů je asi 46 km².

Nejzápadnější ostrov se jmenuje Inishmore (Árainn Mhór/Inis Mór), který je zároveň největším ostrovem. Prostřední ostrov se jmenuje Inishmaan (Inis Meáin/Inis Meadhóin) a nejvýchodnější ostrov Inisheer (Inis Thiar/Inis Oírr/Inis Oirthir), který je z nich nejmenší. Na ostrovech žije asi 1300 lidí, přičemž nejvíce z nich žije na ostrově Inishmore (asi 800). Obyvatelé Aranských ostrovů mluví hlavně irsky.

Pevnost Dún Aengus

Dochovaná historie Aranských ostrovů sahá až do období pravěku. Na ostrově se nachází sedm pravěkých hradišť, z nichž nejstarší - Dún Aonghasa (Inishmore) je datován do 11. stol. př. n. l.

V 17. století ostrovy krátce ovládal pirát jakubský Thomas Vaughan, který zde vyplenil protestantské osady. Tradičními osadami na Aranských ostrovech byly clachany, skupiny malých domků s doškovými střechami. Místní obyvatelé byli známí svými ručně pletenými výrobky, zejména pletenými svetry. V 19. století bylo důležité zdrojem příjmů sbírání řas a zachraňování dřeva z moře.

V roce 1898 začal John Millington Synge trávit léta na Aranských ostrovech, což ho inspirovalo k napsání her jako Riders to the Sea, odehrávající se na ostrově Inishmaan. Jeho dílo The Aran Islands, publikované v roce 1907, vychází z jeho zápisků a reflektuje jeho zážitky na ostrovech.

Sedm kostelů

Inishmore je největším ostrovem z Aranských ostrovů. Nachází se na něm vesnice Cill Rónáin, ve které žije nejvíce obyvatel ostrova. Ostrov poskytuje také největší občanskou vybavenost, nachází se tu například dvě základní školy, dva kostely a supermarket s bankomatem. Významnou památkou ostrova je Na Seacht Teampaill (Sedm kostelů), místo, na kterém postupně během historie kostela stálo 7 různých kostelů. Pozůstatky kostelů jsou na místě patrné dodnes a místo je tak vyhledávaným turistickým cílem. Dalším významným bodem jsou pozůstatky pevnosti Dún Aonghasa, nebo pozůstatky kostela sv. Brenacha Tempull Breccain.[1]

Inishmaan, známý také jako Inis Meáin, je střední z tří hlavních Aranských ostrovů. Inishmaan má asi 184 obyvatel (sčítání lidu 2022), což ho činí nejméně obydleným z Aranských ostrovů.

Hrad O'Brien

Inisheer je nejmenším obydleným a nejvýchodnějším ostrovem skupiny. Rozloha ostrova se rozkládá kolem deseti kilometrů čtverečních a pobřeží hrabství Clare je vzdáleno zhruba osm kilometrů. Většina z obyvatel žije v severní části ostrova, kde se také nachází přístav a letiště. Také na severu je hrad O'Brien ze 14. století. Stojí na kopci a je obklopen pozůstatky ringfortu Dún Formna. Mezi hradem a letištěm se nachází malá ruina kostela sv. Kevina z Glendalough Teampall Chaomháin.

Spojení na ostrovy je možné buď lodní nebo leteckou dopravou. Lodní doprava je dostupná z měst: Galway, Rossaveal a Doolin. Letadla létají na všechny tři ostrovy z letiště Connemara.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Aran Islands na anglické Wikipedii a Aran-Inseln na německé Wikipedii.

  1. Visit Na Seacht Teampaill with Discover Ireland. Discover Ireland [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]