Přeskočit na obsah

Car Alexandr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Aport (odrůda jablek))
Jablka 'Car Alexandr'
Jablko 'Car Alexandr' podle National Fruit Collection

Car Alexandr (Malus domestica 'Car Alexandr') je ovocný strom, kultivar druhu jabloně domácí z čeledi růžovitých. Řadí se mezi podzimní odrůdy.

Stará ruská nebo ukrajinská odrůda z 18. století. Patří do skupiny velkoplodých jabloní, které se někdy nazývají „aporty“ a za jejich původní domovinu je považována Malá Asie nebo Balkán.

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Do Evropy se odrůda dostala začátkem 19. století (v Anglii r. 1805) a byla pojmenována po caru Alexandru I. Stala se díky svému atraktivnímu vzhledu velmi oblíbenou po celé Evropě i v zámoří.

'Alexander', 'Aport Alexandr', 'Grand Alexandre', 'Kaiser Alexander'

Dle N.F.C.:

'Albertin', 'Alexander the First', 'Alexander von Russland', 'Alexandre Empereur de Russie', 'Allbertin', 'Allerweltsapfel', 'Aport'? 'Aport Alexander', 'Aport Krasnye', 'Aport Oseni', 'Aport Osennii', 'Aport Ukrainskii', 'Aporta', 'Aporta Nalifia', 'Aporta Nalivia', 'Aporte', 'Apporta', 'Aubertin', 'Beauty of Queen', 'Belle d'Orleans', 'Belle de Bruxelles', 'Calville Alexandre', 'Car Alexander', 'Cář Alexandr', 'Car-Alexndr', 'Comte Woronzoff', 'Corail', 'Count Woronzoff's Apple', 'Empereur Alexander', 'Empereur Alexandre', 'Empereur Alexandre 1er', 'Empereur Alexandre de Russie', 'Empereur Alexandre I', 'Empereur de Russie', 'Emperor', 'Emperor Alexander', 'English King', 'Fin d'Automne', 'Gotmanka'?, 'Gotmanovka'?, 'Graffenberg Rhoold', 'Grand-Alexandre', 'Gros Alexandre', 'Gros-Alexandre', 'Gross Alexandre', 'Gusevskoe', 'Imperatore Alessandro', 'Jolly Gentleman', 'Kaiser Alexander von Russland', 'Keijser Alexander', 'Keizer Alexander', 'Kejser Alexander', 'Kief's Koy', 'Kiefs Koy', 'Kirkes Sondergleichen', 'Korallen', 'Korallen Apfel', 'Korallenapfel', 'Liebensteiner Korallenapfel', 'Marele Alexandru', 'Oport', 'Phoenix', 'Phoenix Apple', 'Phonix', 'Phonix Apple', 'Pomme Corail', 'Pomona Britannica', 'President Napoleon', 'Russian Emperor', 'Sander Czar', 'Stoke Tulip', 'Sugar and Cream', 'Tar Alexandar', 'The Alexander Apple', 'Wunder Apfel', 'Wunderapfel',

Vlastnosti

[editovat | editovat zdroj]

Roste silně, po nástupu do plodnosti růst zeslabuje. Nedoporučuje se pro vyšší tvary.

Plodnost a zralost

[editovat | editovat zdroj]

Plodnost má nižší. Plody se sklízejí koncem září a vydrží maximálně do listopadu.

Plody jsou velké až velmi velké, široce kuželovité, slabě žebernaté, velmi atraktivní. Slupka je pevná, má základní žlutozelenou barvu, která je z větší části překryta karmínově červenou barvou a žíháním, okolo stopky je rzivá. Některé plody jsou částečně mramorované. Chuť bývá hodnocena jako poměrně dobrá.[1]

Choroby a škůdci

[editovat | editovat zdroj]

Strupovitostí trpí velmi silně a také trpí padlím, moniliózou a někdy i rakovinou. Proti mrazu je velmi odolný.

Hodnocení

[editovat | editovat zdroj]

Jedinými přednostmi odrůdy jsou atraktivní vzhled plodů a vysoká mrazuodolnost. Největší slabinou odrůdy je velká náchylnost ke strupovitosti a Monilióze.

Další šlechtění

[editovat | editovat zdroj]
Kříženci

Také odrůda 'Peasgoodovo' bývá považována (dle českých zdrojů)[2] za semenáč 'Cara Alexandra'.

Odrůda 'Aport'

[editovat | editovat zdroj]
Plody odrůdy 'Almatynský aport' na tržišti v Almaty

Odrůdu 'Aport' (neboli 'Almatynský aport') vypěstoval z odrůdy 'Car Alexandr' ('Апорт Александра') (údajně křížením s Malus sieversii) v roce 1865 v blízkosti dnešního města Almaty zahradník Jegor Redko. Na stránkách National Fruit Collection[3] je odrůda 'Aport' vedena jako synonymum k odrůdě 'Car Alexandr', což je zřejmý omyl, neboť dostupné údaje o těchto dvou odrůdách si vzájemně odporují. Vzhledem jsou si tyto odrůdy velmi podobné.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kaiser Alexander (Apfel) na německé Wikipedii, Grand Alexandre na francouzské Wikipedii, Aport (variété de pomme) na francouzské Wikipedii a Апорт (сортотип яблони) na ruské Wikipedii.

  1. DVOŘÁK, Antonín; VONDRÁČEK, Jiří; KOHOUT, Karel; BLAŽEK, Jan. Jablka. Praha: Akademia, 1976. 592 s. (Ovocnická edice). S. 555. 
  2. DVOŘÁK, Antonín; VONDRÁČEK, Jiří; KOHOUT, Karel; BLAŽEK, Jan. Jablka. Praha: Akademia, 1976. 592 s. (Ovocnická edice). S. 536. 
  3. National Fruit Collection

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]