Apollo 6

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Kosmická loď Apollo 6 byl nepilotovaný let kosmické lodi USA v rámci programu Apollo[1] ( 4. dubna 1968).

Cíl letu

Rok po tragické smrti kosmonautů na Apollu 1 před jeho startem z rampy 34 na Mysu Canaveral byla vyslána již třetí loď bez kosmonautů na oběžnou dráhu Země s cílem otestovat návrat lodi po simulovaném obletu Měsíce do atmosféry Země druhou kosmickou rychlostí.

Start mise Apollo 6

Vlastní let

Nový typ rakety Saturn 5 (AS-502) odstartoval na Floridě z mysu Canaveral, rampy 39A odpoledne 4. dubna 1968. Raketa nesla velitelskou i pomocnou sekci Apolla výrobního čísla č. 020.

Během vzletu se objevila řada potíží na všech pěti motorech druhého stupně, vyrobených firmou Rocketdyne J-2 (mj.prasklo vodíkové potrubí) a s nedovolenou rezonancí. Místo předčasně vypnutého druhého stupně raketu urychlovaly motory třetího stupně, ale za cenu předčasného vyčerpání pohonných hmot. Nebylo proto dosaženo plánované rychlosti k dosažení simulovaného oběhu Měsíce. Apollo 6 se vrátilo do atmosféry nižší rychlostí. Vlastní kosmická loď, vybavená tentokrát již novým průlezem, snesla bez poškození návrat do atmosféry a přistála na padácích. Po přistání na vodu se převrátila. Klimatizační systém lodi pracoval uspokojivě.

I přes částečný neúspěch tohoto pokusu (třetí bezpilotní let) rozhodlo vedení NASA, že další let již bude pilotovaný. Důvodem byla cena 280 miliónů dolarů, kterou stál každý start rakety Saturnu V.

Odkazy

Reference

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Americké kosmické lety, s. 323. 

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Apollo 6 ve Wikimedia Commons