Antoni Choroba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Antoni Choroba
Narození 20. února 1899
Gliwice
Úmrtí 20. století
Ocenění rytíř Řádu znovuzrozeného Polska
Kříž slezského povstání
Medaile nezávilosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Antoni Choroba (20. února 1899 Gliwice1. července 1987 Świętochłowice) byl polský plebiscitový aktivista, slezský povstalec a poštář.

Pocházel z dělnické rodiny. Získal základní vzdělání a rychle začal pracovat; do roku 1918 pracoval v továrně na dráty v Gliwicích. Po válce se stal členem gymnastické asociace „Sokół“. Působil také v kulturních organizacích - byl dirigentem, zpěvákem a organizátorem lidových divadel v Gliwicích. Během plebiscitu působil jako agitátor a aktivista, který složil přísahu Polské vojenské organizaci Horního Slezska. Bojoval ve druhém a třetím slezském povstání.

V meziválečném období byl úředníkem katowické pošty. Během druhé světové války zoraganizoval spikleneckou buňku, používal poštovní ambulance a nelegální korespondenci z Krakova do Kielce, Gliwic i Opolí. Jeho pracovníci sledovali německou poštu a předávali z nich informace polským zpravodajským úřadům. Kromě toho zásilky zpožďovali v odesílání, odcizovali nebo je ničili.

Po roce 1945 pracoval jako vedoucí poštovního úřadu v Gliwicích, poté jako pracovník gliwických „Zakładach Urządzeń Technicznych“.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wiktor Brzozowski na polské Wikipedii.