Anthony Hopkins

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Šablona:Infobox Herec

Sir Anthony Hopkins (celým jménem Philip Anthony Hopkins, * 31. prosince 1937Port Talbot, jižní Wales, jako jediné dítě Muriel YeatsRicharda Arthura Hopkinse) je britskýamerický herec a příležitostný režisérhudební skladatel. Do širokého povědomí lidí vstoupil zejména svou slavnou kreací psychopatického doktora Hannibala Lectera ve filmu Mlčení jehňátek.

Profesionální

Po skončení střední školy začal studovat hudbudrama na Cardiff College ve Walesu. Dva roky studia završil úspěšným absolvováním, po němž se stal členem umělecké rady, v níž strávil dva roky, než nastoupil do armády. Po návratu začal pracovat jako herec a režisér v divadle v Manchesteru. V roce 1961 získal stipendium na prestižní královské akademii herectví v Londýně (RADA), jíž úspěšně absolvoval.

Držitel Oscara v kategorii Nejlepší herec (1991) za film Mlčení jehňátek navzdory faktu, že v celém bezmála dvouhodinovém filmu se jeho postava objeví na plátně po celkovou dobu pouhých 17 minut.

24. září 2003 mu byla odhalena hvězda na Hollywoodském chodníku slávy.

Osobní

Poprvé se oženil v září 1967Petronelou Barker, o rok později se jim narodila dcera Abigail. V roce 1972 se však rozvedli. Svou druhou ženu Jennifer Lynton potkal při práci na jednom ze svých filmů. Pár se nechal oddat roku 1973, ale v roce 1999 se rozvedli. V roce 2003 se Anthony Hopkins po téměř dvouleté známosti oženil potřetí, tentokrát se Stellou Arroyave, s níž žije dodnes (leden 2006).

V roce 1997 se stal Komturem Řádu britského impéria. V roce 1993 mu byl anglickou královnou udělen rytířský titul sir.

Externí odkazy

Šablona:Pahýl - herec