Anki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anki
Logo
Anki 0.9.9.1 (Mac OS X)
Vývojář Damien Elmes;
Aktuální verze 2.1.44 (12. května 2021)
Operační systém multiplatformní (Python)
Platforma Microsoft Windows
Licence GNU AGPL 3+; GNU GPL 3+ (v1)
Web apps.ankiweb.net
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anki je software, který pomáhá zapamatovat si různé informace. Lze použít například při studiu cizího jazyka.[1] Anki je japonské slovo 暗記, česky „zapamatovávání“.

Anki je založený na systému opakování na základě křivek zapomínání. Je založen na upraveném algoritmu SM2,[2] který byl v 80. letech vytvořen pro program SuperMemo.[3]

Při výuce program uživateli postupně zobrazuje předem vytvořené karty (např. jednotlivá slovíčka), které uživatel hodnotí podle toho, jak dobře si danou kartu pamatuje. Interval, ve kterém se stejná karta objeví znovu se postupně zvyšuje, a to v závislosti na hodnocení uživatele. Algoritmus programu nabízí uživateli kartičky ke zopakování v momentě, kdy má informace na kartičkách zapomenout, právě tehdy je nejlepší opakovat, jelikož dochází k největšímu posílení paměťové stopy. Program dokáže nejvhodnější moment pro opakování odhadnout právě na základě odpovědí při předchozích učebních epizodách.[4] [5]

Podobné programy jsou např. Mnemosyne a Winflash.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Anki - powerful, intelligent flashcards. ankisrs.net [online]. [cit. 2016-12-12]. Dostupné online. 
  2. Anki Manual. ankisrs.net [online]. [cit. 2016-12-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-02. 
  3. SuperMemo 2: Algorithm. www.supermemo.com [online]. [cit. 2016-12-12]. Dostupné online. 
  4. KOHUT, Jan. Anki – co je to? A jak vám může pomoct s učením se čehokoliv?. JakseRychleNaučit [online]. 2020-10-14 [cit. 2021-03-03]. Dostupné online. (česky) 
  5. Bjork, R.A., Bjork, E.L., 1992. A new theory of disuse and an old theory of stimulus fluctuation. In: Healy, A.F., Kosslyn, S.M., Shiffrin, R.M. (Eds.), From learning processes to cognitive processes: Essays in honor of William K. Estes, vol. 2. Erlbaum, Hillsdale, NJ, pp. 35–67.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anki na anglické Wikipedii.