Anglo-zanzibarská válka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anglo-zanzibarská válka
{{{alt}}}
Harémový palác poškozený bombardováním
trvání: 9:02 - 9:40 místního času, 27. srpna, 1896
místo: Zanzibar (dnes součást Tanzanie)
výsledek: vítězství Velké Británie
strany
Velká Británie Zanzibar

síla
900 vojáků pravidelné Zanzibarské armády, oddíl královské námořní pěchoty neznámé síly a válečné lodě HMS Philomel, HMS Thrush, HMS Sparrow, HMS Racoon, HMS St George 2 800 mužů a HHS Glasgow
ztráty
1 raněný námořník asi 500 mrtvých

Anglo-zanzibarská válka bylo ozbrojené střetnutí, které vypuklo mezi Velkou Británií a Zanzibarem 27. srpna 1896. S dobou trvání 38 minut je považováno za nejkratší zaznamenanou válku v lidské historii.

Válka vypukla poté, co 25. srpna zemřel Sultán Hamad bin Thuwaini, který dobrovolně spolupracoval s britskou koloniální administrativou a jeho synovec, Khalid bin Bargash, uchvátil moc státním převratem. Protože Britové upřednostňovali jiného kandidáta, Hamuda bin Muhammeda, o kterém se domnívali, že bude snadněji ovlivnitelný, přikázali Bargashovi, aby abdikoval. To ale Bargash odmítl a místo toho shromáždil armádu o 2800 mužích a v přístavu zakotvil ozbrojenou jachtu HHS Glasgow bývalého sultána. Zatímco Bargashovy jednotky opevňovaly palác, královské námořnictvo shromáždilo v přístavu před palácem pět válečných lodí (tři moderní křižníky – pancéřový křižník třídy Edgar HMS St George, chráněný křižník třídy Pearl HMS Philomel, křižník třídy Archer HMS Racoon a dva dělové čluny HMS Thrush a HMS Sparrow). Britové také vylodili několik jednotek námořní pěchoty, aby podporovaly „loajální“ pravidelnou zanzibarskou armádu, která čítala 900 mužů ve dvou praporech pod velením generála Lloyda Mathewse, bývalého poručíka královského námořnictva.

I když se sultán snažil na poslední chvíli vyjednávat o míru prostřednictvím amerických zástupců na ostrově, zahájily, po vypršení ultimáta, v 9 hodin ráno 27. srpna lodě královského námořnictva palbu na sultánův palác. Poté, co se palác začal pod palbou rozpadat a ztráty rychle narůstat, utekl sultán na německý konzulát, kde mu byl poskytnut azyl. Ostřelování bylo zastaveno po pouhých 45 minutách, během nichž byla potopena jachta Glasgow a konflikt se stal známým jako Nejkratší válka v dějinách.

Britové požadovali, aby jim Němci bývalého sultána vydali, ale ten 2. října uprchl na moře a v následujících letech žil v exilu v Dar es Salaamu, kde ho v roce 1916 Britové zajali. Později mu bylo dovoleno žít v Mombase, kde roku 1925 zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anglo-Zanzibar War na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]