Anežka z Montpellieru

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anežka z Montpellieru
vikomtesa z Béziers, Albi, Carcassonne a Razès
Znak pánů z Montpellieru
Znak pánů z Montpellieru
Manžel Raimond Roger Trencavel
Úmrtí po říjnu 1226
Potomci Raimond II. Trencavel
Rod Dynastie z Montpellieru
Otec Vilém VIII. z Montpellieru
Matka Anežka Kastilská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anežka z Montpellieru (francouzsky Agnès de Montpellier, okcitánsky Agnès de Montpelhièr) byla vikomtesa z Béziers, Albi, Carcassonne a Razès.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Viléma z Montpellieru a jeho druhé ženy Anežky. Roku 1203[1] byla provdána za mladého Raimonda Rogera Trencavela z languedockého rodu Trencavelů. Sňatek zprotředkoval aragonský král Petr II., který se o rok později oženil s Anežčinou nevlastní sestrou Marií. Roku 1207 Anežka porodila jediného syna.

Roku 1208 byla vyhlášena křížová výprava a jako záminka pro vpád na jih Francie posloužila vražda papežského legáta Petra z Castelnau. Křižáci ze severní Francie oblehli Carcassonne a Raimond se po marném smlouvání a snaze švagra Petra Aragonského vydal jako rukojmí. Místnímu obyvatelstvu zachránil holé životy, sám však zemřel ve vězení Šimona z Montfortu. Jeho jediný syn a dědic strávil dětství v péči hrabat z Foix. Sama Anežka zemřela po roce 1226.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. GRAHAM-LEIGH, Elaine. The southern French nobility and the Albigensian Crusade. Woodbridge: The Boydell Press, 2005. 187 s. ISBN 1-84383-129-5. S. 42. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DÉBAX, Hélène. La féodalité languedocienne XIe - XIIe siècles : Serments, hommages et fiefs dans le Languedoc des Trencavel. Toulouse: Presses universitaires du Mirail, 2003. 407 s. ISBN 285816651X. (francouzsky) 
  • GRAHAM-LEIGH, Elaine. The southern French nobility and the Albigensian Crusade. Woodbridge: The Boydell Press, 2005. 187 s. ISBN 1-84383-129-5. (anglicky) 
  • MACÉ, Laurent. Les comtes de Toulouse et leur entourage:XIIe-XIIIe siècles:rivalités, alliances et jeux de pouvoir. Toulouse: Bibliothèque historique Privat, 2003. 445 s. ISBN 2708956124. (francouzsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]