Andronikos I. Komnenos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Andronikos I. Komnenos
Byzantský císař
Mince Andronika I. Komnena
Mince Andronika I. Komnena
Doba vlády 11831185
Narození 1118/1122
Istanbul
Úmrtí 12. září 1185
Konstantinopol
Pohřben
Předchůdce Alexios II. Komnenos
Nástupce Izák II. Angelos
Manželky Agnes Francouzská
Dynastie Komnenovci
Otec Izák Komnenos

Andronikos I. Komnenos (řecky Ανδρόνικος Α’ Κομνηνός; mezi 1118 a 112212. září 1185), syn sebastokratora Izáka Komnena (1093 – asi 1152), byl v letech 11831185 císař byzantské říše z rodu Komnenovců.

Před nástupem na trůn[editovat | editovat zdroj]

Andronikos pocházel z vedlejší větve vládnoucí dynastie Komnenů – byl vnukem císaře Alexia I. a to, že by se ujal vlády se nejevilo příliš pravděpodobným. Příležitost se Andronikovi naskytla až v pokročilém věku asi šedesáti let, dva roky po smrti svého mocnějšího bratrance, císaře Manuela I. († 1180). Manuel po sobě zanechal kromě dcer a několik nemanželských dětí pouze mladičkého syna Alexia (* 1169), za kterého vládla jeho matka, císařovna Marie. Ta byla v Byzanci neoblíbená pro svou prolatinskou politiku, kterou započal provádět již císař Manuel. V Konstantinopoli proti Marii vypuklo povstání, do jehož čela byl povolán právě dobrodruh Andronikos, který se ujal vlády, přikázal Marii zardousit a mladého Alexia donutil podepsat matčin ortel smrti roku 1182. O rok později Andronikos přikázal zavraždit i Alexia a mohl usednout na trůn jako autokrator.

Vláda[editovat | editovat zdroj]

Smrt císaře Andronika I. na miniatuře z 15. století

Nový císař změnil politický kurs říše – přikázal konfiskovat majetek Benátčanům, kteří se těšili přízni Andronikových předchůdců, císařů Alexia I., Jana II., Manuela I. a regentky Marie, zrušil jim privilegia a podnítil na italské obchodníky pogrom. V zahraniční politice zrušil úmluvy s křižáckými státy a naopak se dohodl se sultánem Saladinem, čímž nesmírně křižákům uškodil a na západě se opět začalo mluvit o výpravě proti Byzanci. Tato dohoda se Saladinem měla totiž vliv na porážku křižáků u Hattínu roku 1187. Andronikos se toho ale nedožil. Poté, co se Normané zmocnili Soluně vypuklo proti Andronikovi povstání v Konstantinopoli, císař byl zajat, byla mu uťata ruka, vyloupnuto oko a byl vlečen ulicemi Konstantinopole k popravišti. Popraven byl 12. září 1185 a na trůn nastoupila v osobě Izáka II. dynastie Angelovců.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Alexios II. Komnenos
Znak z doby nástupu Byzantský císař
11831185
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Izák II. Angelos