Amfiteátr Košice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Amfiteátr Košice
Amfiteátr Košice v roce 1959
Amfiteátr Košice v roce 1959
Základní informace
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
Vznik1966
Další informace
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Amfiteátr v roce 1975

Amfiteátr Košice je venkovní divadlo ve městě Košice na Slovensku.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Umístění košického amfiteátru bylo navrženo v roce 1954 na východním svahu kopce na Kalvárii. Stavbu začaly Pozemní stavby realizovat zemními pracemi v roce 1955 a samotná výstavba v rámci akce "Z" začala svépomocí roce 1956. Prací se zúčastnili studenti celkem 20 středních odborných škol a institucí a všechny významné stavební podniky (ve městě jich bylo kolem 17, například Hutní stavby, Inženýrské stavby, Drevona a jiné). Vstup do amfiteátru měl být řešen zezadu a tak vznikl silniční objezd a celé Festivalové náměstí.

Celá výstavba byla původně rozdělena do čtyř etap, ale nakonec se uskutečnily pouze dvě, 1. etapa byla dokončena v roce 1959 a druhá v roce 1963. Roku 1966 byly konečně dokončeny sanitární zařízení a terénní úprava. První zmínka o kolaudaci stavby v archivu města je z roku 1963, kde byly do užívání předány doslova "způsobilé části amfiteátru". Stavba budovy Ekranas, za promítacím plátnem, kde měly být šatny pro účinkující a restaurace a kanceláře Parku kultury a oddechu, se přesunula až na rok 1968.

Projekt amfiteátru Ing. arch Gabriniho a Ing. arch V. Malinovského byl velkolepý v tom, že svou kapacitou sedadel 25 000, byl jeden z největších v bývalém Československu, ale i rozměry promítacího plátna.

První letní promítání se uskutečnilo v roce 1965 v rámci "Filmového Festivalu Pracujících" /FPP/, který se po letech přesunul z městských kin do amfiteátru a dlouhá léta tvořil velkolepou tradici v Košicích. V sobotu 19. června 1965 zhlédlo premiéru filmu Obchod na korze v hlavní roli s Jozefem Kronerem 20 000 tisíc diváků.

Od roku 1995 se do amfiteátru přestěhoval Místní úřad Košice Sever, který spravoval amfiteátr až do 1. srpna 2012. Tehdy byla zahájena rekonstrukce v rámci investičních projektů Košice – Evropské hlavní město kultury 2013, která skončila 28. prosince 2012. Amfiteátr byl pak ve správě Magistrátu města Košice a od 1. ledna 2014 se dostal do správy nově vzniklé příspěvkové organizace města Košice "K13 - Košické kulturní centrum" se sídlem na Kukučínově ulici č.2, v Košicích v novém Kulturparku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Amfiteáter Košice na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Archiv města Košice a Festivalový Večerník č.1 z roku 1965

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]