American Idiot (muzikál)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

American Idiot je americký rockový muzikál podle písní skupiny Green Day, zvláště podle příběhu na jejich stejnojmenném albu z roku 2004. V roce 2009 se uváděl v Berkeley Repertory Theatre a po roce se přesunul do St. James Theatre na Broadway. Veřejné generálky začaly dne 24. března 2010 a oficiální broadwayská premiéra se uskutečnila 20. dubna 2010. Derniéra původního broadwayského uvedení proběhla 24. dubna 2011 po 422 odehraných představeních. I když se skupina Green Day v představení neobjevila, tak její hlavní zpěvák Billie Joe Armstrong příležitostně v muzikálu ztvárňoval roli St. Jimmyho.

Příběh je rozšířen z konceptu stejnojmenného alba a vypráví příběh o třech nespokojených mladých mužích Johnnym, Willovi a Tunnym. Johnny a Tunny chtějí uprchnout z dusivého předměstského životního stylu a rodičovských omezení, zatímco Will zůstává doma, aby si udržel vztah a staral se o svou těhotnou přítelkyni. Mezitím se Johnny a Tunny pokouší najít životní smysl a zkouší městskou svobodu a vzrušení. Tunny se rychle vzdá městského života, nastupuje do armády a je poslán do války. Johnny zjistí, že k části sebe má odpor, prožije vztah a ztracenou lásku.

Libreto napsali Billie Joe Armstrong a režisér Michael Mayer, písně byly složeny z hudby od Green Day a textů od Armstronga. Seznam písní v muzikálu obsahuje všechny písně z alba American Idiot a některé další písně Green Day z dalších zdrojů, včetně alba 21st Century Breakdown a nevydaných písní, původně psaných pro album American Idiot.

Muzikál získal v roce 2010 dvě ceny Tony, za nejlepší scénografii pro Christine Jones a nejlepší světelný design pro Kevina Adamse. Získal také nominaci v kategorii nejlepší muzikál. Dne 13. února 2011 muzikál získal cenu Grammy pro nejlepší muzikálové album.

V České republice měl muzikál premiéru v roce 2020 v původním anglickém znění s českými titulky.[1]

Obsah muzikálu[editovat | editovat zdroj]

Muzikál se odehrává v nedávné minulosti a otvírá se skupinou mladých lidí nešťastně žijících na předměstí v „Jingletownu, USA" a přesycených z televizního vysílání. Jsou naštvaní stavem společnosti a tak celá společnost exploduje ve frustraci („American Idiot"). Jeden z mladých lidí, Johnny, soucítí se svým přítelem Willem („Jesus of Suburbia"). Třetí z přátel, Tunny, se k nim přidává a slaví, dokud jim nedojde pivo a vyzývá je, aby si vyzvedli další v místním obchodě 7-Eleven. Tunny brzy zjišťuje, že ve svém životě vlastně nikam neubírají („City of the Damned"). Jsou podráždění a Johnny žádá své přátele, aby se k němu přidali při útěku („I Don't Care"). Brzy se objevuje Willova přítelkyně Heather, která zjistí, že je těhotná a neví, co dělat („Dearly Beloved"). Johnny si půjčuje peníze a kupuje si jízdenky na autobus do města pro tři mladé muže, kteří touží uniknout z předměstí. Ale předtím než odchází se objevuje Heather a řekne Willovi o svém těhotenství. Will nemá na výběr a zůstává doma („Tales of Another Broken Home"). Johnny a Tunny odjíždí do města se skupinou dalších vyčerpaných mladých lidí („Holiday").

Zatímco Johnny bloudí městem a zamiluje se do ženy, která ho sleduje z okna („Boulevard of Broken Dreams"), tak Tunny zjišťuje, že je pro něj těžké přizpůsobit městskému životu a televizní spoty ho svedou k tomu, aby se přidal k armádě („Favorite Son"). Tunny si uvědomí, že jeho generace je příliš otupělá a apatická, že ho nenavnadí dokonce ani světla velkoměsta („Are We the Waiting"). Narukuje proto do armády.

Frustrovaný Johnny projevuje vzpouru alter egem: drogovým dealerem se jménem St. Jimmy a poprvé v životě vyzkouší heroin („St. Jimmy"). Jeho nově získaná odvaha díky St. Jimmymu a drogám mu umožní úspěšnost u dívky v okně. V Jingletownu Will sedí na gauči, zatímco jeho přítelkyně je v průběhu těhotenství. Will pije pivo a prosí o uvolnění. Mezitím je Tunny nasazen do válečné zóny a brzy je střelen a zraněn („Give Me Novacaine").

Johnny stráví noc s dívkou, kterou viděl v okně a pojmenuje ji „Whatsername" (v překladu Jaksejmenuje). Johnny je zasažen láskou k Whatsername a chce slavit, ale St. Jimmy má pro ně jiné plány („Last of the American Girls/She's a Rebel"). Johnny a Whatsername jdou do klubu, vyzkouší drogy a vášnivě se pomilují. V té době se Willovi a Heather narodí holčička. Will stále zapomíná, jak se pouze Heather láskyplně zavazuje pro budoucnost svého dítěte („Last Night on Earth").

Heather má dost Willových neustálých protivných nálad, jeho nicnedělání a holdování alkoholu. I přes jeho protesty vezme dítě a odchází od Willa („Too Much, Too Soon"). V tu samou dobu Tunny leží v armádní nemocnici a je ovlivněn beznadějí, kterou viděl během války a blouzní („Before the Lobotomy"). Ve snu vidí, jak on a zdravotní sestra, které říká výjimečná dívka (Extraordinary Girl) tančí ve vzduchu a rychle se do ní zamiluje („Extraordinary Girl"). Jeho halucinace zmizí a je ponechán sám s dalšími vojáky v agónii („Before the Lobotomy (Reprise)").

Johnny odhaluje, jak hluboká je jeho láska pro Whatsername („When It's Time"). Nicméně účinek drog je příliš silný, Jimmy nutí Johnnyho, aby byl ještě nevyrovnanější a nakonec ohrožuje Whatsername (a i sám sebe) nožem („Know Your Enemy"). Whatsername se snaží promluvit si s Johnnym o jeho chování, zatímco Extraordinary Girl ošetřuje Tunnyho zranění a Will sedí osamělý na gauči („21 Guns"). Johnny zanechává vzkaz pro Whatsername, kde říká, že si místo ní vybral Jimmyho a drogy. Whatsername je vystrašená a rozzlobená, řekne Johnnymu, že není ten "Ježíš z předměstí" (Jesus of Suburbia) a ukazuje, že St. Jimmy není nic víc, než jen "výplod vzteku jeho otce a lásky jeho matky" („Letterbomb"). Odchází od něj.

Johnny je zraněn odchodem Whatsername a touží po lepších dnech, Tunny touží po domově a Will touží po všech věcech, které ztratil („Wake Me Up When September Ends"). Objevuje se St. Jimmy a dělá poslední pokus o získání Johnnyho pozornosti, ale tato část Johnnyho již zanikla, což vede k metaforické sebevraždě St. Jimmyho („The Death of St. Jimmy"). Johnny si dělá pořádek v životě, získá práci v kanceláři, ale brzy si uvědomí, že pro něj ve městě není místo („East 12th Street"). Will zůstal sám se svou televizí a lituje nad svým stavem vyvržence („Nobody Likes You"). Když se konečně zvedne z gauče, objeví se Heather se svým novým úžasným přítelem, který je rocková hvězda („Rock and Roll Girlfriend"). Will míří do 7-Eleven, aby se jich zbavil a ke svému překvapení zde najde Johnnyho. Johnny prodal svou kytaru, aby si mohl koupit autobusovou jízdenku domů. Tunny se vrací z válečné zóny (s amputovanou končetinou) a doprovází ho Extraordinary Girl. Když jí Tunny představuje svým přátelům, Johnny se na něj rozzlobí, že opustil skupinu, ale rychle mu odpustí a tři přátelé se společně obejmou. Přichází Heather a její přítel. V nelehkém příměří předává dítě Willovi. Ukáží se další přátelé, aby přivítali tři muže, které již dlouho neviděli („We're Coming Home Again"). O rok později si Johnny stěžuje, že ztratil lásku svého života, ale přijímá, že může uvnitř boje mezi zuřivostí a láskou, které definovaly jeho život. S tímto přijetím přichází možnost naděje („Whatsername").

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Johnny: hlavní postava příběhu. Většina zápletky se odehrává na jeho cestě, na níž poznává nihilismus, užívání drog i ztracenou lásku.
 • Will: jeden z nejlepších kamarádů Johnnyho. Chce spolu s ním opustit město, pak se ale dozví, že jeho přítelkyně Heather je těhotná. Will tedy zůstává doma a v depresi si dopomáhá alkoholem a užíváním drog.
 • Tunny: další s Johnnyho nejlepších kamarádů. Doprovází Johnnyho do města, ale brzy nato se přidá k armádě a je postlán do války. V bojích utrpí řadu vážných zranění a přijde o nohu. Během rehabilitací se zamiluje do jedné ze zdravotních sester a oba poté společně odjíždějí domů.
 • Whatsername: bezejmenná atraktivní mladá žena, která Johnnyho doprovází na jeho cestě za hledáním potěšení. Nakonec si však uvědomí, že jejich vztah je pro obě strany zničující a opouští ho.
 • Heather: Willova těhotná přítelkyně. Její neplánované těhotenství způsobí to, že Will musí zůstat doma, zatímco jeho přátelé odchází. Nakonec Willa opouští a naváže vztah s jiným mužem, který se dokáže postarat o ní a dítě a vede ji k příkladnému životu, na rozdíl od Willova životního stylu.
 • Extraordinary Girl: zdravotní sestra, která léčí Tunnyho po zranění v bojích. Zamilují se do sebe a po válce odejdou domů a začnou žít spolu.
 • St. Jimmy: odvážný drogový dealer, o kterém nakonec zjistíme, že je pouze částí Johnnyho alter ega.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Postava Původní obsazení v Berkeley Původní obsazení na Broadwayi Konečné obsazení na Broadwayi Původní americké turné Původní britské/druhé americké turné Původní asijské turné Třetí americké turné Původní britské obsazení
Johnny John Gallagher mladší Van Hughes Van Hughes Alex Nee Sean Michael Murray Jared Nepute Aaron Sidwell
Will Michael Esper Justin Guarini Jake Epstein Casey O'Farrell Steve Rushton
Tunny Matt Caplan Stark Sands David Larsen Scott J. Campbell Thomas Hettrick Dan Tracy Alexis Gerred
Whatsername Rebecca Naomi Jones Gabrielle McClinton Alyssa DiPalma Olivia Puckett Amelia Lily
Heather Mary Faber Jeanna de Waal Leslie McDonel Kennedy Caughell Mariah MacFarlane Natasha Barnes
Extraordinary Girl Christina Sajous Libby Winters Nicci Claspell Jenna Rubaii Taylor Jones Raquel Jones
St. Jimmy Tony Vincent Billie Joe Armstrong Joshua Kobak Trent Saunders Daniel C. Jackson Carson Higgins Lucas Rush

Hudební čísla[editovat | editovat zdroj]

 • „American Idiot“ – všichni
 • „Jesus of Suburbia"
  • „Jesus of Suburbia" – Johnny a Will
  • „City of the Damned" – Tunny, Johnny, Will a ostatní
  • „I Don't Care" – Johnny, Will, Tunny a ostatní
  • „Dearly Beloved" – Heather a muži
  • „Tales of Another Broken Home" – Johnny, Will, Tunny, Heather a ostatní
 • „Holiday" – Johnny, Tunny, Theo a ostatní
 • „Boulevard of Broken Dreams" – Johnny, Whatsername, Tunny a muži
 • „Favorite Son" – Favorite Son a ženy
 • „Are We the Waiting" – Tunny, Favorite Son a ostatní
 • „St. Jimmy" – Johnny, Miguel, Declan, Theo, St. Jimmy a ostatní
 • „Give Me Novacaine" – Will, Tunny a ostatní
 • „Last of the American Girls/She's a Rebel" – Johnny, Whatsername, Gerard, Chase, St. Jimmy a ostatní
 • „Last Night on Earth" – St. Jimmy, Whatsername, Heather a ostatní
 • „Too Much Too Soon" – Theo, Alysha, Will a Heather
 • „Before the Lobotomy" – Tunny, Joshua, Ben a Chase
 • „Extraordinary Girl" – Extraordinary Girl, Tunny a ostatní
 • „Before the Lobotomy (Reprise)" – Tunny, Joshua, Ben a Chase
 • „When It's Time" – Johnny
 • „Know Your Enemy" – St. Jimmy, Will, Johnny a ostatní
 • „21 Guns" – Whatsername, Extraordinary Girl, Heather, Tunny, Johnny, Will a ostatní
 • „Letterbomb" – Whatsername a ženy
 • „Wake Me Up When September Ends" – Johnny, Will, Tunny a ostatní
 • „Homecoming"
  • „The Death of St. Jimmy" – St. Jimmy & Johnny
  • „East 12th St." – Johnny, Theo, Gerard a ostatní
  • „Nobody Likes You" – Will a ostatní
  • „Rock and Roll Girlfriend" – Miguel, Heather, Will a ostatní
  • „We're Coming Home Again" – Johnny, Tunny, Will a ostatní
 • „Whatsername" – Johnny a ostatní
 • „Good Riddance (Time of Your Life)" – všichni (přídavek)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku American Idiot (musical) na anglické Wikipedii.

 1. Plzeňské divadlo uvede punkrockový muzikál s hity kapely Green Day. iDNES.cz [online]. 2019-06-09 [cit. 2022-05-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]