Amadou Sanogo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Amadou Sanogo
Amadou Haya Sanogo.PNG
Narození 1972 (45–46 let)
Ségou
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kapitán Amadou Haya Sanogo (narozen 1972 nebo 1973) je malijský vojenský důstojník a vedoucí postava vojenského puče, který sesadil prezidenta Amadou Toumani Tourého dva týdny před řádnými volbami. Sám sebe prohlásil za vůdce Národního výboru pro zachování demokracie a státu (Comité national pour le redressement de la démocratie et la restauration de l'État de la République du Mali, CNRDR).

Sango strávil v armádě 22 let, před pučem v armádě zastával spíše střední pozice. Podstoupil vojenský trénink ve Virginii v USA, ale američtí instruktoři ho nikdy neoznačili za "jedince s vůdčími schopnostmi" ("future leadership material"). Na texaské Lackland Air Force Base studoval angličtinu.

22. března CNRDR provedla převrat a Sanogo se de facto stal hlavou státu. Jeho prvními činy bylo pozastavení platnosti ústavy a uzavření hranic. Tuaregové na severu Mali využili oslabení bojeschopnosti malijské národní armády a vyhlásili nezávislý stát Azavad, což uvrhlo celou zemi do krize.

ECOWAS, volné politické uskupení západoafrických států začalo cítit potřebu vmísit se do malijských vnitřních záležitostí. Uvalilo na Mali blokádu s tím, že bude uvolněna ve chvíli, kdy se Sango vzdá moci ve prospěch civilní vlády. Také slíbilo vojenskou i ekonomickou pomoc při řešení azavadské krize.

Sanogo rezignoval 12. dubna 2012 a novým prezidentem se stal bez voleb Dioncounda Traoré, bývalý předseda parlamentu.

Předseda CNRDR (de iure) / prezident Mali (de facto)
Předchůdce:
Amadou Toumani Touré
22.3.2012–12.4.2012
Amadou Sanogo
Nástupce:
Dioncounda Traoré