Alumni Scientiae Bohemicae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alumni Scientiae Bohemicae, z.s.
Právní forma spolek
Založeno 17. prosince 2015
Adresa Na domovině 692/18, Praha, 142 00, Česko
IČO 04582942
Další informace
Web http://www.asb-alumni.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Spolek Alumni Scientiae Bohemicae z.s. (ASB), ve volném překladu Absolventi České vědy, se zaměřuje na sdružování mladých aktivních lidí, kteří se mimo své studium nebo práci věnují dalším aktivitám podporujících rozvoj a podporu nadání v České republice u dalších, především středoškolských studentů, zprostředkovávání kontaktu s akademickou a firemní sférou, popularizaci vědy, rozvoji občanské společnosti a dalším činnostem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Spolek Alumni Scientiae Bohemicae, z.s. byl založen 17.12. 2015 jako výsledek iniciativity českých a slovenských studentů středních a vysokých škol. Hlavním cílem iniciativy bylo lépe propojit a sblížit studenty napříč vědeckými obory tak, aby mohly být snáze reflektovány jejich potřeby směrem ke státním a dalších vzdělávacím institucím, umožňovat realizaci zájmových projektů a lépe podporovat nadané středoškolské studenty. Jádro spolku bylo tvořeno především úspěšnými českými studenty předmětových soutěží, kteří reprezentovali Českou a Slovenskou Republiku na zahraničních soutěžích. Počátkem roku 2018 byla v České republice založena první tři lokální centra s působností v Praze, Pardubicích a Brně.

V současné době členové spolku operují v 6 státech (ČR, SR, Německo, Rakousko, Velká Británie, USA)


Aktivity spolku[editovat | editovat zdroj]

Mezi hlavní aktivity spolku patří podpora a rozvoj nadaných českých studentů napříč vědními obory, tvorba komunity mladých úspěšných lidí a reflefktování jejich potřeb a zájmů v rámci společenské diskuse. Vzhledem k široké působnosti členů spolku v rámci akademických institucí, vysokých škol a univerzit i v rámci podnikového sektoru tak vytváří unikátní síť operující na celém území ČR.

V rámci spolupráce s Národním institutem pro další vzdělávání (NIDV) a Středoškolskou odbornou činností (SOČ) členové spolku ralizují portfolio aktivit od pořádání besed s úspěšnými účastníky v rámci národního kola SOČ[1] až po školení nadaných českých studentů[2],[3], kteří reprezentují Českou republiku na zahraničních projektových soutěžích olympiádách typu Intel ISEF, EUCYS, a konferencích (MILSET, IWRW), Swiss Talent Forum (STF) a další. Ve spolupráci s Českým svazem vědeckotechnických společností (ČSVTS) spolek spolupracuje na přípravě studentů vysílajících na mezinárodní soutěže Beijing Youth Science Creation Competition (BYSCC) a China Adolescent Science & Technology Innovation Contest (CASTIC). V rámci další spolupráce déle pomáhají zprostředokovávat odborné stáže v rámci spolupracujících institucí.

Spolek ASB je také společně s Fakultou Chemicko-Technologickou Univerzity Pardubice (FChT UPA) spoluorganizátorem středoškolské týmové soutěže Chemiklání[4], které se každoročně účastní více jak 300 studentů. V roce 2018 proběhl již třetí ročník této soutěže. V rámci doprovodného programu pro pedagogy jsou také realizovány rozšiřující workshopy a přednášky. Od roku 2018 je soutěž Chemiklání uvedena ve sborníku soutěží spoluvyhlašovaných MŠMT[5].

Spolek tak poskytuje poradenství, karierní koučink a vzdělávací aktivity pro mladé nadané studenty. Kolektiv lidí kolem spolku nadále vytváří tvůrčí platformu a inkubátor pro zajímavé projekty ať už odborného nebo vědecko-popularizačního charakteru. Jednotliví členové spolku se pak dále podílejí na organizování dalších národních i mezinárodních projektů, mezi kterými lze jmenovat například: Expedice Mars, ProStředoškoláky, Pangea

Významní členové spolku[editovat | editovat zdroj]

 • Jan Hrabovský[6][7][8]- zakládající člen a předseda spolku
 • Robin Kryštůfek[9] - zakládající člen a místopředseda spolku
 • Marek Novák[10][11] - zakládající člen spolku
 • Karina Movsesjan (Zadorozhny)
 • Marek Kovář
 • Michal Vyvlečka
 • Emília Petríková
 • Barbora Čechová
 • Ondřej Belfín[12][13][14] [15]- vedoucí pražské pobočky spolku

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SOČKAŘ, Národní Institut pro další vzdělávání MŠMT, 3-2017/2018, str.8 dostupné online
 2. Středoškolská odborná činnost (SOČ), Jak na zshraniční soutěže dostupné online
 3. Středoškolská odborná činnost (SOČ), Výběr účastníků zahraničních soutěží dostupné online
 4. Univerzita Pardubice, Fakulta Chemicko-technologická, Chemiklání - Partnerství a spolupráce dostupné online
 5. PODPORA SOUTĚŽÍ A PŘEHLÍDEK V ZÁJMOVÉM VZDĚLÁVÁNÍ, MŠMT (2013–2018) dostupné online
 6. Český Rozhlas, Věda/Publicistika, V soutěži České hlavičky 2013 získal Cenu Genus Jan Hrabovský, dostupné online
 7. Univerzita Pardubice, e-Zpravodaj 2015, Držitel České hlavičky Jan Hrabovský: Nadaných lidí je hodně, rozvoji ale často neobětují volný čas, dostupné online
 8. iDnes, Pardubice a Pardubický kraj, Věda, S univerzitou spolupracoval už od střední, teď má student Českou hlavičku, dostupné online
 9. Česká Hlava, laureát ceny Česká hlavička 2013 - kategorie Genus, dostupné online
 10. pořad Všechnopárty, Česká televize 2013, iVysílání, dostupné online
 11. Inovativní projekt českých studentů pro děti s cukrovkou získal hlavní cenu 100 000 dolarů v celosvětové soutěži Imagine Cup, online zdroj, [ci. 6.8.2018], dostupné online
 12. Co má lejsek malý společného s matematikou?. www.chinaembassy.cz [online]. [cit. 2018-12-24]. Dostupné online. 
 13. „Vztah mezi úrovní morálních hodnot a vzestupem společnosti je velmi silný, dokonce možná více než si uvědomujeme,“ říká Ondřej Belfín, středoškolák, 19 let. www.epochtimes.cz [online]. [cit. 2018-12-24]. Dostupné online. (česky) 
 14. O organizaci Prostředoškoláky s Ondřejem Belfínem [online]. [cit. 2018-12-24]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. PÁŠOVÁ, Petra. V Jeseníkách zpívá pták lejsek dvanácti způsoby. Bruntálský a krnovský deník. 2017-09-16. Dostupné online [cit. 2018-12-24]. (česky)