Aloha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o havajském pozdravu. Další významy jsou uvedeny na stránce Aloha (rozcestník).
Fenomén zvaný duch Aloha inspiroval pojmenování věže Aloha, která vítá lodě připlouvající do přístavu v Honolulu od 11. září 1926.

Aloha vyjadřuje v havajštině slova cit, láska, mír, soucit, slitování, ahoj, a na shledanou. Je používáno převážně na Havaji jako pozdrav znamenající ahoj (při shledání i loučení). Vyskytuje se v různých formách, které jsou závislé na době zdravení: „Aloha kakahiaka“ je fráze pro „dobré ráno“. „Aloha ʻauinalā“ je fráze pro „dobré odpoledne“. „Aloha ahiahi“ je fráze pro „dobrý večer“. „Aloha kākou“ je běžnou podobou pro „buďte vítáni“.

Mahalo je příbuzný termín používaný jako „děkuji“.

ʻAʻole pilikia“ je havajský termín pro „není za co“ nebo „v pořádku“.

Je také přezdívkou pro Havaj, které se říká „stát Aloha“.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo „aloha“ je odvozeno od proto-Polynéského kořene *alofa. Má následovníky v dalších polynéských jazycích, jako například maorské slovo aroha, které má také význam „láska“. Lidová mytologie tvrdí, že je odvozeno z havajských slov alo znamenající „blízkost“, „popředí“, „tvář“, nebo „sdílení“; a ha, znamenající „vdechnutí života“ nebo „podstatu života“, k tomuto tvrzení ale neexistují lingvistické důkazy.

Trendy[editovat | editovat zdroj]

Poslední trendy jsou zpopularizovat tento termín po celých Spojených státech. Seriál Ztraceni, který je natáčený na Havaji, má na konci závěrečných titulků děkovnou poznámku: "We thank the people of Hawaiʻi and their Aloha Spirit" („Děkujeme obyvatelům Havaje a jejich duchu Aloha“).

Prokazatelně nejslavnější havajskou píseň „Aloha ʻOe“ napsala poslední královna Havaje Liliʻuokalani.[1]

Výraz inspiroval název ALOHA protokolu představeného v 70. letech Havajskou univerzitou.

  1. The Queen's Songbook, by Her Majesty Queen Liliʻuokalani, Hui Hanai, Honolulu, 1999, pp. 38-39