Allectus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Allectus
Quinarius uzurpátora Allecta
Quinarius uzurpátora Allecta
Doba vlády 293296
Úmrtí 296
Británie
Předchůdce Carausius
Nástupce nikdo

Allectus († 296) byl římský císař, uzurpátor v Británii a severní Galii v letech 293296.

Allectus byl pokladníkem Carausia, menapijského důstojníka římského námořnictva, který se ujal moci v Británii a severní Galii roku 286. Roku 293 císař Constantius I. Chlorus znovu zabral některá území severní Galie, včetně klíčového přístavu Bononie (dnešní Boulogne-sur-Mer), a porazil Carausiovy spojence Franky. Poté Allectus Carausia zavraždil a sám se ujal vlády.

Jeho vláda zanechala velmi málo stop, ale jeho mince, podobně jako Carausiovy, se objevují i v severozápadní Galii, což dokazuje, že znovudobytí Bononie neznamenalo konec rebelské říše na této straně kanálu.

V září 296 zahájil Constantius invazi do Británie s cílem sesadit Allecta. Sám vedl jednu divizi, která vyplula z Bononie, ale kvůli špatnému počasí dostali zpoždění. Mezitím jiná divize pod vedením pretoniánského prefekta Julia Asclepiodota využila mlhy, aby se vyhnula Allectovu loďstvu umístěném u ostrova Wight, a přistála poblíž Southamptonu. Allectovy síly musely ustoupit z pobřeží, ale byly zničeny jinou Constantiovou divizí. Allectus sám byl zabit v bitvě. Podle archeologů bylo místem Allectovy porážky Calleva Atrebatum (římské město nacházející se východně od dnešního Silchesteru).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Allectus na anglické Wikipedii.