Allectus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Allectus
Quinarius uzurpátora Allecta
Quinarius uzurpátora Allecta
Doba vlády 293296
Úmrtí 296
Británie
Předchůdce Carausius
Nástupce nikdo

Allectus (†296) byl římský císař uzurpátor v Británii a severní Galii v letech 293 až 296.

Allectus byl pokladníkem Carausia, menapijského důstojníka římského námořnictva, který se ujal moci v Británii a severní Galii roku 286. Roku 293, císař Constantius I. Chlorus, znovu zabral některá území severní Galie, včetně klíčového přístavu Bononie (dnešní Boulogne-sur-Mer), a porazil Carausiovy spojence Franky.Poté Allectus Carausia zavraždil a sám se ujal vlády.

Jeho vláda zanechala velmi málo stop, ale jeho mince, podobně jako Carausiovy, se objevují i v severozápadní Galii, což dokazuje, že znovudobytí Bononie neznamenalo konec rebelské říše na této straně kanálu.

V září 296 zahájil Constantius invazi do Británie, s cílem sesadit Allecta. Sám vedl jednu divizi, která vyplula z Bononie, ale kvůli špatnému počasí dostali zpoždění. Zatímco jiná divize, pod vedením pretoniánského prefekta Julia Asclepiodota, využila mlhy, aby se vyhnula Allectovu loďstvu umístěném u ostrova Wight, a přistála poblíž Southamptonu. Allectovy síly museli ustoupit z pobřeží, ale byli zničeny jinou Constantiovou divizí. Allectus sám, byl zabit v bitvě. Podle archeologů bylo místem Allectovy porážky Calleva Atrebatum (římské město nacházející se východně od dnešního Silchesteru).

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Allectus na anglické Wikipedii.