Allectus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Allectus
Quinarius uzurpátora Allecta
Quinarius uzurpátora Allecta
Doba vlády 293296
Úmrtí 296
Británie
Předchůdce Carausius
Nástupce nikdo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Allectus († 296) byl římský císař, uzurpátor v Británii a severní Galii v letech 293296.

Allectus byl pokladníkem Carausia, menapijského důstojníka římského námořnictva, který se ujal moci v Británii a severní Galii roku 286. Roku 293 císař Constantius I. Chlorus znovu zabral některá území severní Galie, včetně klíčového přístavu Bononie (dnešní Boulogne-sur-Mer), a porazil Carausiovy spojence Franky. Poté Allectus Carausia zavraždil a sám se ujal vlády.

Jeho vláda zanechala velmi málo stop, ale jeho mince, podobně jako Carausiovy, se objevují i v severozápadní Galii, což dokazuje, že znovudobytí Bononie neznamenalo konec rebelské říše na této straně kanálu.

V září 296 zahájil Constantius invazi do Británie s cílem sesadit Allecta. Sám vedl jednu divizi, která vyplula z Bononie, ale kvůli špatnému počasí dostali zpoždění. Mezitím jiná divize pod vedením pretoniánského prefekta Julia Asclepiodota využila mlhy, aby se vyhnula Allectovu loďstvu umístěném u ostrova Wight, a přistála poblíž Southamptonu. Allectovy síly musely ustoupit z pobřeží, ale byly zničeny jinou Constantiovou divizí. Allectus sám byl zabit v bitvě. Podle archeologů bylo místem Allectovy porážky Calleva Atrebatum (římské město nacházející se východně od dnešního Silchesteru).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Allectus na anglické Wikipedii.