Alianční znak

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alianční znak Sporcků a Swéertsů (Lysá nad Labem). Pojato jako dva štíty, které sdílejí hodnostní korunu, nicméně oba štíty mají oddělený počet přileb
Znak Marie z Tecku, vlastně spojený znak britského krále (manžela Jiřího V.) a Mariina osobního znaku, štítonoši pochází z obou znaků (vpravo britský lev, vlevo württenberský jelen)

Alianční znak je označení pro zobrazení dvou znaků (erbů), které vyjadřuje alianci původních nositelů samostatných znaků. Zobrazení může být buď na jednom štítu (spojený znak), nebo jako dva štíty, u kterých je naznačeno, že k sobě patří. Důležitější z dvojice je vlevo (heraldicky vpravo), v případě manželských znaků (typický příklad aliančních znaků) je zpravidla manželův heraldicky vpravo. Alianční znak nemusí být jenom manželský, krom možnosti, že alianční využívá manželka a poté i vdova (zpravidla spojené znaky na jednom štítu), alianční znaky mohou vznikat ze znaků osobního pána a teritoria, kterému vládne, dále to mohou být znaky personálních unií a například i městské znaky mohou být alianční (spojení dvou znaků dříve samostatných měst – Essen).

Titulní list Atlasu Miller, kde je zobrazen znak Marie Medicejské, francouzská královna, kde bourbonské tři lilie jsou vidět z poloviny

Spojení znaků na jednom štítu se může stát polcením štítu, kdy na každou polovinu (heraldicky vpravo důležitější) je umístěn celý obraz původního štítu. Jsou doložené příklady půlení původního znaku (srv. příklad francouzské královny, kde z manželových bourbonských tří zlatých lilií je vidět pouze 1,5 lilie). Méně častým způsobem je čtvrcením štítu a obraz každého z dvou štítu se na spojeném štítu objeví dvakrát (pak do prvního a čtvrtého pole přijde důležitější).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]