Alena Macková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
prof. JUDr. Alena Macková, Ph.D.
Alma materUniverzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alena Macková (* 18. března ) je česká právnička zabývající se zejména občanským právem procesním. Působí na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Je členkou Světové asociace procesního práva. Je členkou Rady Justiční akademie Ministerstva spravedlnosti ČR, členkou komise pro rekodifikaci procesního práva, členkou zkušební komise ČAK pro obor občanského práva. Byla členkou Vědecké rady Právnické fakulty UK.

Je ombudsmankou nově zřízené Kanceláře ombudsmana České asociace pojišťoven.[1]

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na gymnáziu vystudovala v roce Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (diplomová práce na téma Závěť konzultant prof. Cepl). Habilitovala se v oboru občanské právo. Na návrh vědecké rady Univerzity Karlovy byla prezidentem republiky jmenována profesorkou pro obor občanské právo.

Je garantkou výuky civilního práva procesního na PF UK. Přednáší zahraničním studentům v programech Erasmus + a LL.M.

Celou svou profesní dráhu zasvětlila výzkumu efektivity soudní ochrany práv, postavení soudců, notářů, advokátů a alternativnímu řešení sporů (mediace, arbitráž atd.).

Absolvovala řadu zahraničních studijních pobytů a stáží na prestižních zahraničních univerzitách (mj. v Heidelbergu, ve Vídni, v Mnichově, v Regensburgu, Linci, Leuvenu) a stáž u Soudního dvora EU v Lucemburku.

Její kniha Nezávislost soudců (která vyšla v několika vydáních) získala v roce 1996 Cenu rektora univerzity Karlovy a Nadace za demokratický právní stát. Podílí se na celosvětovém projektu IEL nakladatelství WoltersKluwer. v roce 2001 vydalo prestižní nakladatelství C.H.Beck její knihu Právní pomoc advokátů a její dostupnost, která byla inspirací pro řešení zajištění odborné právní pomoci nemajetným v ČR.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Macková je autorkou či spoluautorkou mnoha vysokoškolských právnických učebnic, monografií a komentářů.

Mj. a s A.Winterovou a kol., Civilní právo procesní, První a druhá část, 8.vyd., Leges, Praha, 2018

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.cap.cz [online]. [cit. 2019-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu.