Přeskočit na obsah

Alena Jančíková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alena Jančíková
Narození15. prosince 1977 (46 let)
Bruntál
Povolánímanažerka a správkyně internetových stránek
OceněníStříbrná medaile předsedy Senátu (2015)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alena Jančíková (* 15. prosince 1977 Bruntál) je dlouholetá předsedkyně České asociace paraplegiků (dříve Svaz paraplegiků).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Alena Jančíková si v 17 letech po pádu ze stromu zranila páteř a míchu, následkem čehož ochrnula.Na vozíku dokončila střední školu, získala práci webmastera na Městském úřadě v Bruntále a poté v pražském Centru Paraple. Následně se stala ředitelkou České asociace paraplegiků.

V roce 2007 se stala sportovním koordinátorem pro lidi po úrazech páteře a odstěhovala se do Prahy. Realizuje projekty jako např. VozejkMap nebo Vozejkov. Podílí se také na vytváření podmínek pro návrat osob po úrazu míchy do běžného života. Podílela se svými připomínkami na koncepci bezbariérového Malešického parku v Praze 10 a na pilotním projektu – zřízení speciálních startovacích bytů pro vozíčkáře v Malešickém penzionu.

V roce 2013 získala Cenu Olgy Havlové,[1] v roce 2015 obdržela Stříbrnou pamětní medaili Senátu na návrh senátorky Ivany Cabrnochové.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cenu Olgy Havlové získala ředitelka asociace paraplegiků Jančíková
  2. Stříbrnou pamětní medaili Senátu ČR získala Alena Jančíková. www.czepa.cz [online]. [cit. 2016-09-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-11.