Aktivovaný kal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vzorky aktivovaného kalu z čistírny odpadních vod

Aktivovaný kal je suspendovaná směs vločkotvorných, vláknitých a volných mikroorganizmů v odpadní vodě a dalších pevných organických a anorganických látek, která vzniká při biochemickém aktivačním procesu čištění odpadních vod. Typická koncentrace veškerých látek v aktivovaném kalu v aktivaci (obvykle označováno jako sušina) je v rozmezí 2 - 5 g/l, u čistíren s membránovou separací kalu 10-12 g/l . Vločky aktivovaného kalu obvykle mají schopnost sedimentovat, zvýšená přítomnost vláknitých bakterií tuto sedimentaci zpomaluje a narušuje.

Biologické složení aktivovaného kalu:

Historie[editovat | editovat zdroj]

Využití aktivovaného kalu pro čištění odpadních vod bylo poprvé laboratorně a následně i provozně testováno v Manchesteru Lockettem a Ardernem v letech 1913-1914. Autoři o svém objevu poprvé referovali na sjezdu Society of Chemical Industry v Manchesteru 3. dubna 1914 a následně svůj objev publikovali v sérii článků v Journal of the Society of Chemical Industry (dnes vychází jako Journal of Chemical Technology & Biotechnology).[1] Od té doby byly vyvinuty různé techniky a postupy pro optimalizaci a zlepšení účinku aktivovaného kalu při čištění odpadních vod. Přestože v současné době se objevují nové postupy biologického čištění odpadních vod využívající např. bakterie Anammox, aktivovaný kal zůstává nejrozšířenějšího technologií biologického čištění odpadních vod.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Aktivovaný kal se dělí na:

  • aktivovaný kal - kal vzniklý v aktivaci na biologické čistírně odpadních vod
  • vratný kal - aktivovaný kal, který se vrací po separaci od vyčištěné odpadní vody (obvykle po sedimentaci či flotaci) zpět do aktivačního stupně čištění odpadních vod
  • přebytečný kal - aktivovaný kal, který se odvádí pryč z aktivačního systému a po zahuštění a separaci (odstředivky, sítopásové lisy, kalolisy) se dále zpracovává (např. kompostárny, bioplynové stanice, zemědělství), nebo likviduje (spalovny)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. IWA Conference - Activated Sludge - 100 Years and Counting, June 12-14, 2014 in Essen/Germany. www.iwa100as.org [online]. [cit. 2021-04-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2022-01-20. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]