Akritas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Akritas
Ακρωτήριο Ακρίτας (řečtina)
Akritas
Akritas
StátŘeckoŘecko Řecko
• KrajPeloponés
• RegionMessénie
• OkresPylos - Nestor
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Akritas (řecky: Ακρωτήριο Ακρίτας) je mysŘecku, na jihozápadě Peloponésu v jižním cípu Messénie. Tvoří jej jižní část horského hřbetu Likodimon. Nachází se v okrese Pylos-Nestor, 7 mil od Koroni a 21,5 mil od Kalamaty. Je bez vegetace a obklopen skalnatými ostrovy Inoussy.

Ohraničuje vstup do Messénského zálivu Jónského moře ze západu[1], zatímco mys Tenaron jej ohraničuje z východu.

Ze západu ohraničuje nížinu, která díky své úrodnosti dostala jméno Makaria (řecky: «Μάκαρ πεδίον» ή «Μακαρία»), tedy šťastná nebo požehnaná a je zavlažována řekou Pamisos.

Strabón ho zmiňuje jako Akrit[1] a Pausaniás jako Akritus.[2] V 19. století se nazýval Gallo (Cape Gallo, Κάβο-Γκάλος, zkreslená žíla, Gabo-Gallo).[3][4]

Spolu s ostrovy Inousy je mys Akritas součástí ekologické sítě Natura 2000.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Акритас (мыс) na ruské Wikipedii.

  1. a b Strabón. География. VIII, 4, 4; s. 360
  2. Pausaniás. Описание Эллады. IV, 34, 12
  3. Friedrich Lübker: Reallexikon des classischen Alterthums für Gymnasien. Upraveno členy Společnosti klasické filologie a pedagogiky (Обществo классической филологии и педагогики)  F. Gelbkem, L. Georgievským, F. Zelinským, V. Kanským, M. Kutorgou a P. Nikitinem— Petrohrad, 1885. — S. 14.
  4. Messinia// Encyklopedický slovník Brockhaus-Jefron (rusky Энциклопедический Словарь Брокгауза и Ефрона): v 86 svazcích (82 svazků a 4 další). - Petrohrad, 1896 .-- Titul XIX. - S. 148-149