Airlaid

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Airlaid (volně přeloženo: aerodynamické kladení) je způsob výroby netkaných textilií využívající tlak a podtlak vzduchu jako jediný prostředek k přepravě materiálu od přípravy suroviny až k hotové plošné textilii.[1]

Z historie airlaidu[editovat | editovat zdroj]

Technologie airlaid byla vyvinuta v Dánsku. Začátkem 80. let minulého století přišel vynálezce Kroyer s technologií výroby papíru suchou cestou (dry-formed paper), na základě které byla u firmy M&J Fibretech a dalších strojíren asi o 10 let později konstruována první zařízení k výrobě netkaných textilií. Na začátku tohoto století dosáhla roční světová produkce airlaidem asi 350 000 tun (na 50 výrobních linkách) a v roce 2009 se uváděla produkce 530 000 tun (asi 8 % z celkového množství netkaných textilií).[2]

Postup výroby a strojní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Mezinárodní asociace výrobců netkaných textilií uvádí:[3]

Jako základní surovina se dodává sušená buničina s vlákny o délce cca 1,5-3 mm, slisovanými do rouna nabaleného na válec (viz horní snímek).

Chem. vzorec a stůčka s buničinou

Výroba probíhá ve třech stupních:

  • Tvorba rouna – vlákenná masa prochází hrubým řešetem a ukládá za pomocí podtlaku vzduchu na tvarovacím sítu nebo pod sítem obepínajícím velký buben.

V této fázi se přidává ve formě prášku cca 20 % absorbačního polymeru (na zvýšení savosti) a případně aromatické přísady.

  • Zpevňování rouna – latexem, tepelně nebo tekutinou, příp. kombinací těchto prostředků

Důležitý je poměr množství vzduch/vlákenný materiál, výhodnější jsou krátká vlákna

Hygienická vložka s jádrem z airlaidu

Vlastnosti výrobků[editovat | editovat zdroj]

Airlaidové textilie vynikají vysokou savostí a bobtnavostí, v rozsahu cca 60-200 g/m² mají dostatečnou pevnost a jsou levné.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Největší část airlaidových textilií se vkládá jako jádro do jednorázově používaných prostředků osobní hygieny (pleny pro kojence a inkontinentní pacienty, vložky)

Dále: Ubrusy a ubrousky, obaly potravin, zdravotní pomocné prostředky, filtry[4]

Varianty technologie a strojního zařízení[editovat | editovat zdroj]

S airlaidem se kombinuje např.: hydrodynamické rozvolňování (u cca 1/5 výrob. linek ve světě), spunlaid (nekonečná vlákna z trysek), upravené mykací stroje (s nahodile orientovanými vlákny s délkou do 120 mm v pavučince)

Kalandrování airlaid-rouna za současného ohřívání (80-250 °C) bez zpevňování dalšími prostředky

Použití výrobků[editovat | editovat zdroj]

Velmi rozsáhlé jsou možnosti použití zejména u výrobků z kombinací mykacích strojů s technologií airlaid. Patří k nim např. oděvní podšívky a vycpávky, čalounické výplně nábytku a automobilů, podkladové textilie pro koberce, syntetickou kůži, tapety a mnoho jiných.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Definice airlaidu (anglicky): http://www.neumag.oerlikontextile.com/en/desktopdefault.aspx/tabid-979/
  2. Z historie airlaidu (anglicky): http://www.nonwoven.co.uk/reports/NTC%202002%20contents.html
  3. Technologie výroby podle Asociace výrobců netkaných textilií (anglicky): http://www.novathin.com/news/TheAirlaidManufacturingProcess_2_.pdf
  4. Výrobky z airlaid (německy): http://www.mcairlaids.net/web/products/01.php?la=de&area=0301