Ahr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ahr
Základní informace
Délka toku85 km
Plocha povodí900 km²
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ahr je řeka v Německu, dlouhá 85 kilometrů. Protéká spolkovými zeměmi Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc a vlévá se zleva do Rýna.

Pramení ve sklepě hrázděného domu u Blankenheimu v pohoří Eifel. Podél řeky vede železnice Ahrtalbahn a cyklostezka. K přítokům Ahru patří Trierbach, Armuthsbach a Adenauerbach. Přírodní památkou je skála Bunte Kuh, vypínající se nad údolím řeky poblíž Walporzheimu. U vesnice Dernau byl v době studené války vybudován bunkr pro západoněmeckou vládu (část komplexu je přístupná veřejnosti). Neregulované ústí řeky nedaleko Sinzigu bylo vyhlášeno přírodní rezervací.

Název řeky je odvozen z keltského výrazu aha, označujícího vodu. V okolí byly nalezeny archeologické doklady římského osídlení.

V údolí Ahru jsou vysazeny vinice. Na rozdíl od ostatních vinařských oblastí Německa zde převažují modré odrůdy jako Rulandské modré a Modrý Portugal. V Mayschoßu bylo založeno družstvo vinařů již v roce 1868.[1]

Po silných deštích v červenci 2021 se řeka rozvodnila a dosáhla rekordního stavu vody 575 cm. Katastrofa si vyžádala 130 lidských životů a zdevastovala historické město Bad Neuenahr-Ahrweiler.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O víně > / Encyklopedie vína / Oblasti. www.ovine.cz [online]. [cit. 2022-07-19]. Dostupné online. 
  2. Ničivé povodně v Německu: města Erftstadt, Ahrweiler nebo Schuld vypadají jako po tsunami. iROZHLAS [online]. Český rozhlas [cit. 2022-07-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]