Aditiva do paliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Aditiva výrobní[editovat | editovat zdroj]

Výrobní aditiva jsou do palivové směsi přidávána již během výroby. Výrobci se tak snaží palivu zajistit takové parametry, které bude splňovat nezbytné technické normy, bez nichž by nebylo možné palivo prodávat v souladu se zákonem. Vzhledem k tomu, že výrobní aditivace paliva vyžaduje ze strany výrobce další náklady, lze tuto aditivaci považovat za dostatečnou pouze z hlediska zákonných předpisů, nikoli z hlediska jízdních vlastností.

Plnohodnotnou úpravu paliva si musí řidiči zajistit sami s pomocí povýrobních aditiv. To se týká vozidel s pohonem na plyn LPG / CNG, benzin i naftu. Podobná je situace i u aditiv určených do motorového oleje. Trh s aditivy obecně využívá pouze malé procento řidičů. Což je však důsledkem špatné informovanosti řidičů, nikoli proto, že by povýrobní aditivace byla zbytečná nebo neúčelná.

Aditiva povýrobní (komerční)[editovat | editovat zdroj]

Povýrobní příměsi jsou někdy označovány i jako komerční aditiva, což je zbytečně matoucí. Členění na komerční a nekomerční budí zdání, jako by výrobci přidávali aditivní složky během výroby do spotřebních hmot z nějakých nekomerčních důvodů. To je samozřejmě nesmysl. Ve skutečnosti jsou všechna aditiva v nějakém smyslu komerční.

Záleží na řidiči, jaká povýrobní aditiva si vybere, protože na trhu je motorových příměsí pro benzinová, dieselová i plynová vozidla značné množství. Je tedy třeba se dobře informovat na kvalitní aditiva. Povýrobní aditiva se prodávají přímo v automobilových servisech a začínají se objevovat i u lépe zásobených čerpacích stanic. Samozřejmě je lze zakoupit i u autorizovaných prodejců či výrobců.

Smysl používání povýrobních motorových aditiv[editovat | editovat zdroj]

Odlišný proces činnosti zážehového a vznětového motoru vyžaduje odlišná aditiva. Jakákoli motorová aditiva, která se tváří, že fungují v zážehovém i vznětového se proto rozhodně nedoporučuje používat. Účelem motorových aditiv je ochrana motoru před nadměrným nebo předčasným opotřebením. Při zvolení vhodného výrobku má tedy motorista i přes výdaj do aditiva celkově nižší náklady na provoz (cena za palivo + efektivita jízdy). Vozidlo s vyváženým chodem motoru je samozřejmě také ekologičtější.

V případě zážehových motorů (benzinové motory a motory na plyn LPG / CNG) by kvalitní aditiva měla obsahovat zvyšovače oktanového čísla, detergenty, inhibitory koroze, antioxidanty, mazivostní přísady, aditiva proti tzv. zatloukání ventilových sedel, deaktivátory kovů, případně i některé další příměsi. Dle prodejců LPG/CNG přimazavacích systémů je jedním ze základních požadavků u LPG, CNG a benzínových aditiv by měla být promazávací schopnost, kterou plyn a benzín postrádají v důsledku chybějícího olova.[1] Laicky řečeno je třeba LPG, CNG i benzín uměle domazávat, aby se motor vozidla zbytečně nenamáhal nebo nezadřel.[2] Toto však neplatí u moderních motorů, které jsou na provoz bezolovnatých paliv stavěny.

Aditiva pro vznětové motory (dieselové motory na naftu) by měla obsahovat zvyšovače cetanového čísla, mazivostní přísady, detergenty, inhibitory koroze, přísady pro zlepšení nízkoteplotních vlastností, deaktivátory kovů, protipěnivostní přísady, antioxidanty, antistatické přísady a další.

Kvalita různých aditiv[editovat | editovat zdroj]

V posledních letech se s růstem zájmu o motorová aditiva začala objevovat celá řada výrobků různé a někdy velice pochybné kvality. Spotřebitelé jsou proto povzbuzováni k dobrému výběru. Kvalitní aditiva jsou zdokladována odbornými či spotřebitelskými testy, zkušenostmi uživatelů, případně i odbornými cenami. Důležitá je i historie výrobce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Industrial Lubrication and Tribology
  2. Problémy motorů na LPG / CNG a jejich efektivní řešení