Acemanan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Acemanan
Strukturní vzorec acemananu

Strukturní vzorec acemananu

Obecné
Systematický název
Sumární vzorec C₆₆H₁₀₀NO₄₉⁻
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Acemanan je polysacharid, složený z jednotek manózy a glukózy. Je obsažen v aloi pravé a některých dalších druzích rodu aloe. V rostlině se nachází ve vnitřní bezbarvé dužnině listů, tvořené parenchymem z velkých a tenkostěnných buněk. Z této tkáně se připravuje tzv. gel z aloe s léčivými vlastnostmi, jehož hlavní účinnou složkou je právě acemanan.

Molekula acemananu je tvořena jedním nebo několika polysacharidovými řetězci, složenými z několika až několika tisíc strukturních sacharidových jednotek. Poměr jednotek manózy a glukózy. je v acemananu 3:1.[1][1][2][3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HALLER, JS. A drug for all seasons, medical and pharmacological history of aloe. Bulletin of New York Academy of Medicine. 1990, čís. 66, s. 647–659. 
  2. CHOI, Seongwon; CHUNG, Myung-Hee. A review on the relationship between Aloe vera components and their biologic effects. Seminars in Integrative Medicine. Mar 2003, čís. 1(1), s. 53-62. 
  3. BOUDREAU, MD; BELAND, FA. An evaluation of the biological and toxicological properties of Aloe barbadensis (Miller), Aloe vera. Journal of environmental science and health. Apr. 2006, čís. 24.