Abraham Abulafia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abraham Abulafia
Abraham Abulafia
Abraham Abulafia
Narození 1240
Zaragoza
Úmrtí 1292 (ve věku 51–52 let) nebo 1291 (ve věku 50–51 let)
Comino, Sicílie nebo Barcelona
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abraham Abulafia (1240 – po 1292)[1] byl židovský mystik-kabalista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Abraham Abulafia pocházel ze Španělska, podnikal řadu cest a v roce 1280 se snažil o konverzi papeže Mikuláše III. k židovství. Byl vězněn a odsouzen k smrti na hranici, ale díky úmrtí papeže z trestu vyvázl. Abulafia je autorem řady kabalistických spisů. Vrchol mystického zážitku spatřuje v extatickém splynutí duše mystika s Bohem. Sám měl řadu mystických vizí a vypravoval duchovní metody a cvičení umožňující dosažení mystických prožitků. Jejich základem byla kombinace různých variant božího jména, tedy kombinace hebrejských písmen, z nichž jsou variace božího jména složeny. Stálým opakováním těchto různých kombinací dosahoval mystického osvícení a extáze. Velmi si cenil nábožensko-filozofického díla Maimonida, kterého interpretoval mystickým způsobem.

Abulafia měl značný vliv na další vývoj židovské mystiky, kabaly, protože ta se ubírala především cestou mystických úvah a extatickému prvku nepřikládala žádný význam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŘEHÁK, Robert; PURŠL, Ladislav. Kabala, mystika Židů. Dingir. 2001, čís. 1, s. 14–16. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. ISSN 1212-1371. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]