Abraham Abulafia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Abraham Abulafia
Abraham Abulafia
Abraham Abulafia
Narození1240
Zaragoza
Úmrtí1292 (ve věku 51–52 let) nebo 1291 (ve věku 50–51 let)
Barcelona
BydlištěTudela
Povolánífilozof, rabín, spisovatel a kabalista
Nábož. vyznáníjudaismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abraham Abulafia (1240 – po 1292)[1] byl židovský mystik-kabalista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Abraham Abulafia pocházel ze Španělska, podnikal řadu cest a v roce 1280 se snažil o konverzi papeže Mikuláše III. k židovství. Byl vězněn a odsouzen k smrti na hranici, ale díky úmrtí papeže z trestu vyvázl. Abulafia je autorem řady kabalistických spisů. Vrchol mystického zážitku spatřuje v extatickém splynutí duše mystika s Bohem. Sám měl řadu mystických vizí a vypravoval duchovní metody a cvičení umožňující dosažení mystických prožitků. Jejich základem byla kombinace různých variant božího jména, tedy kombinace hebrejských písmen, z nichž jsou variace božího jména složeny. Stálým opakováním těchto různých kombinací dosahoval mystického osvícení a extáze. Velmi si cenil nábožensko-filozofického díla Maimonida, kterého interpretoval mystickým způsobem.

Abulafia měl značný vliv na další vývoj židovské mystiky, kabaly, protože ta se ubírala především cestou mystických úvah a extatickému prvku nepřikládala žádný význam.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŘEHÁK, Robert; PURŠL, Ladislav. Kabala, mystika Židů. Dingir. 2001, čís. 1, s. 14–16. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. ISSN 1212-1371. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]