Přeskočit na obsah

Jana Březinová (zdravotnice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jana Březinová
Fotografie, kterou Jana Březinová poslala svým dětem na důkaz toho, že se při práci v nemocnici pečlivě chrání všemi dostupnými ochrannými pomůckami. Fotografie odstartovala cestu k vyznamenání Jany Březinové poté, co ji její syn zveřejnil na Facebooku.
Fotografie, kterou Jana Březinová poslala svým dětem na důkaz toho, že se při práci v nemocnici pečlivě chrání všemi dostupnými ochrannými pomůckami. Fotografie odstartovala cestu k vyznamenání Jany Březinové poté, co ji její syn zveřejnil na Facebooku.
Narození2. listopadu 1956 (68 let)
Ústí nad Orlicí
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánívšeobecná sestra
OceněníMedaile Za hrdinství řád Pr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana Březinová (* 2. listopadu 1956, Ústí nad Orlicí) je česká zdravotní sestra. V době koronavirové pandemie se rozhodla dobrovolně pomáhat v nemocnici Litomyšl a za své zásluhy byla roku 2020 vyznamenána prezidentem Milošem Zemanem Medailí Za hrdinství.[1]

Život a mládí

Jana Březinová se narodila 2. listopadu 1956 jako čtvrté dítě do rodiny pedagogů. Narodila se víceméně nečekaně, její sourozenci i rodiče byli v době jejího narození již starší. U její maminky se začaly projevovat různé choroby a často musela lehávat v nemocnici, kde ji malá Jana navštěvovala. Tam se také poprvé zblízka setkala s prací zdravotních sestřiček, která jí fascinovala.[2] Chtěla se naučit pečovat o maminku sama a rozhodla se započít studium na zdravotnické škole.

Přihlásila se na Střední zdravotnickou školu v Litomyšli (SZŠ Litomyšl), ale její přihláška byla, navzdory vysvědčení s vyznamenáním, z kádrových důvodů nejprve zamítnuta. Po otcově snaze byla Jana roku 1972 na zdravotnickou školu přijata.

Roku 1976 se vdala a narodil se jí syn David. O pár let později dcera.

V roce 2012 prodělala závažné onemocnění rakovinu plic a musela podstoupit odstranění části plicního laloku[3]. Přesto se po půl roce vrátila do pracovní činnosti.

Roku 2016 odešla do starobního důchodu.

Pracovní činnost

Studium na Zdravotní škole v Litomyšli úspěšně ukončila v roce 1976 a rok nato kvůli synovi nastoupila na 10 let jako sestra do jeslí. V roce 1987 odešla pracovat na neurologické oddělení do nemocnice v Ústí nad Orlicí. Později si udělala nástavbu postgraduálního vzdělání se specializací ARIP (Anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče) a pokračovala na JIP neurologického oddělení. Dále pracovala na interním oddělení Orlickoústecké nemocnice.

Prošla JIP oddělením, gastroenterologií, až po příjmové i specializované ambulance.

Roku 2017, jako zkušená interní sestra, přijala žádost o výpomoc na interním oddělení v Litomyšlské nemocnici, přestože byla již rok v důchodu. V nemocnici v Litomyšli pracuje doposud.

V roce 2020 po nástupu pandemie Covid-19 pokračovala, i přes obavy svých dětí[4], ve své práci a dokonce přijala více služeb[5]. V této době také vznikla, jako důkaz toho, že se v nemocnici opravdu chrání všemi dostupnými pomůckami, fotografie, která odstartovala její cestu k vyznamenání.

Fotografie, kterou Jana Březinová poslala dětem na důkaz toho, že se při práci v nemocnici pečlivě chrání všemi dostupnými ochrannými pomůckami. Fotografie odstartovala cestu k vyznamenání paní Březinové poté, co jí její syn zveřejnil na Facebook.

Vyznamenání 28. října

S motivem vyjádření podpory zdravotníkům a strachu o maminku zveřejnil, bez vědomí a souhlasu paní Březinové, její syn na Facebook příspěvek[6], který získal přes noc stovky lajků a sdílení a pomohl vybrat přes iniciativu Energie lékařům[7] svačiny pro zdravotníky. V souvislosti s touto aktivitou na sociálních sítích byli osloveni Českou televizí, které paní Březinová poskytla několik rozhovorů.

Na základě těchto rozhovorů byla paní Březinová kontaktována radní Pardubického kraje a následně Vítem Rakušanem navrhnuta na ocenění.[2] Krátce nato se jí ozval hradní protokolář Vladimír Kruliš s oznámením, že její příběh pana prezidenta Miloše Zemana zaujal, a za zásluhy a statečnost ji udělí Medaili Za hrdinství.[8][9]

Prezident republiky uděluje Medaili Za hrdinství osobám za hrdinství v boji a těm, kteří se s nasazením vlastního života zasloužili o záchranu lidského života nebo značných materiálních hodnot.[10]

Jana Březinová, byť si medaili kvůli pandemii Covid-19 převezme až na udělování vyznamenání v roce 2021, je od zřízení v roce 1990 osmou ženou, která vyznamenání obdržela.

Reference

  1. Jana Březinová: Zdravotní sestru v důchodu, která se rozhodla dobrovolně pomáhat, ocenil i prezident • mujRozhlas. www.mujrozhlas.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  2. a b Prezidentem oceněná sestra: Profesi beru jako poslání [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  3. NÁDVORNÍKOVÁ, Iveta. Po těžké nemoci se sestřička vrátila do nemocnice a pomáhá. Svitavský deník. 2020-03-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. 
  4. NÁDVORNÍKOVÁ, Iveta. Po těžké nemoci se sestřička vrátila do nemocnice a pomáhá. Svitavský deník. 2020-03-25. Dostupné online [cit. 2021-04-14]. 
  5. Sestra v důchodu se po těžké nemoci vrátila bojovat proti koronaviru. Od prezidenta dostala medaili Za hrdinství. Pardubice [online]. 2020-10-29 [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  6. SHAKHAR, David. Moje máma. 64 let. Po rakovině plic. [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  7. Energii lékařům - Společně stále pomáháme [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  8. Po rakovině se kvůli covidu vrátila do práce. Zdravotní sestra oceněná prezidentem bude sloužit i na Silvestra. iROZHLAS [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  9. Pět lidí, kteří získali od prezidenta metál za pomoc v boji s koronavirem. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online. 
  10. Státní vyznamenání Medaile Za hrdinství [online]. [cit. 2021-04-14]. Dostupné online.