Přeskočit na obsah

Angmar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Království Angmar
 Rhudaur
 Cardolan
 Arthedain
1300 T. v.–1975 T. v. Gundabad 
Geografie
Mapa
Poloha Angmaru v roce 3019 Třetího věku
Obyvatelstvo
až 1 milión
Černá řeč, západština (Westron)
Státní útvar
Vznik
1300 T. v. – založení Angmaru v kraji Forodwaith
Zánik
1975 T. v. – Bitva u Fornostu, rozprášení vojsk Angmaru posilami z Lindonu a Gondoru
Státní útvary a území
Předcházející
Rhudaur Rhudaur
Cardolan Cardolan
Arthedain Arthedain
Následující
Gundabad Gundabad

Angmar byla říše ve fiktivním světě Středozemi J. R. R. Tolkiena. Jméno Angmar je sindarské a znamená Železný domov. Angmar založil ve Třetím věku v roce 1300 Černokněžný král na svazích pohoří Angmar ve věčně zamrzlém kraji Forodwaith na severu Středozemě. Jeho hlavním městem byla pevnost Carn Dûm.

Historie

Carn Dûm a Černokněžný král Angmaru dle Matěje Čadila

Černokněžný král Angmaru brzy po založení Angmaru zahájil válku s rozdělenými Dúnadany v říších Arthedain, Rhudaur a Cardolan.

Dobyl Rhudaur a vládnoucího krále (Dúnadana) nahradil horalem. V roce 1356 T. v. vpadl z Rhudauru do Arthedainu. Král Argeleb I. byl zabit. S pomocí Cardolanu byl útok odražen.

V roce 1409 T. v. vpadl do Cardolanu a zničil jej.

Následně (za asi 500 let) v roce 1974 napadl Arthedain. Dobyl hlavní město (Fornost). Následně však Gondor a elfové zničili jeho armádu a Angmar porazili. Černokněžný král unikl a jeho říše zanikla. Ve Třetím věku však skřeti z Mlžných hor vpadli do Angmaru a založili si tam základnu v hoře Gundabadu. Na konci třetího věku povolal krále Angmaru Jeho Pán, temný pán Sauron, který shromažďoval armádu pro napadení a svrhnutí vlády lidí. Vedl Sauronovu armádu k Minas Tirith, největšímu městu Gondoru. Jeho zbraně byly mocné a navíc jej žádný muž nemohl zabít. Podřízeným Černokněžného krále (pána nazgûlů) byl Gothmog - velitel skřetů, kterého zabil Aragorn s Gimlim. Černokněžný král padl po souboji s Éowyn Rohanskou, štítonoškou, která následkem zranění téměř upadla do stínu, ale Aragorn ji přivedl opět k životu.