Šachový turnaj
Šachový turnaj je zápolení většího počtu šachistů. Jednotlivé turnaje se liší svým účelem, systémem a způsobem hry, přístupností či druhem provozovaného šachu.
Podle druhu šachu
- turnaje ve vážném či klasickém šachu
- turnaje v rapid šachu
- turnaje v bleskovém šachu
- kompoziční turnaje
- skládání úloh
- řešení úloh
- kombinované
- korespondenční turnaje
Systém hry
Turnaje jednotlivých hráčů je v klasickém, zrychleném či bleskovém šachu možné uspořádat různými systémy, z nichž nejčastější jsou tři následující:
- systém každý s každým (každý hraje s každým jednu nebo více partií)
- vyřazovací systém (v turnaji pokračují jen vítězové zápasů)
- tzv. švýcarský systém (hraje se menší počet kol, než je účastníků, přičemž systém k sobě v každém kole přiřazuje hráče se stejným či téměř stejným počtem bodů) [1]
Dále existují turnaje družstev, které se obvykle hrají různými specifickými systémy (obvykle každý s každým či nějakou upravenou verzí švýcarského systému), přičemž existují dva základní systémy započítávání turnajových bodů: a) podle vítězství/prohry mužstva (v takovém případě bývá skóre mužstva pomocným hodnocením), b) podle skóre mužstva.
Korespondenční turnaje se hrají každý s každým a turnaje kompozičního šachu mají své vlastní specifické zvyky a způsoby.
Přístupnost turnajů
Přístupnost turnajů může být omezena několika způsoby.
- omezení na základě výkonu
- na základě titulů (např. od mezinárodního mistra výše)
- na základě ELO (např. ELO nad 2000 bodů)
- na základě úspěchu v kvalifikačním turnaji
- jiná omezení
- územní (některé mistrovství jsou přístupná jen obyvatelům/občanům dané země, oblasti či kontinentu)
- věkové (turnaje juniorů či seniorů)
- podle pohlaví - existují ženské turnaje a na vyšších úrovních i ženské tituly (mezinárodní mistrně a mezinárodní velmistryně), smíšené (tzv. mužské) soutěže i tituly jsou ženám přístupné, nicméně žen schopných se účastnit těchto soutěží na nejvyšší úrovni je velmi málo. První takovou ženou byla Věra Menčíková, největších úspěchů v této oblasti později dosáhla Judit Polgárová, jediná žena, která se kdy umístila v první desítce světového šachového žebříčku FIDE.
Účelové turnaje
- různé přebory a mistrovství
- tematické turnaje (účastníci jsou zavázáni použít určitou variantu/typ zahájení - časté zejména v konrespondenčních turnajích)
Odkazy
Reference
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu šachový turnaj na Wikimedia Commons